BÍRÓSÁGI ÍTÉLET SZÜLETETT A 2021-ES HEREGSZŐLŐSI JÁRÁSI VÁLASZTÁSI KAMPÁNYBAN ELKÖVETETT JOGSÉRTÉS MIATT

200
Gerstmajer Gabriella

Hat (6) hónap börtönre ítélte az eszéki körzeti bíróság Gerstmajer Gabriellát a 2021-es hercegszőlősi járási választási kampányban Horvát Krisztián és Bisztricán Hajnalka ellen elkövetett cselekménye miatt. Az ítélet nem jogerős, mindkét félnek fellebbezési joga van. Az ítéletet nem hajtják végre, amennyiben az elmarasztalt személy két évig nem követ el egyéb jogsértést.

A független horvát államügyészség eljárást indított Gerstmajer Gabriella ellen a 2021-es hercegszőlősi járási önkormányzati választások előtti kampányban elkövetett bűncselekmény vádjával. Az ügyben pénteken született döntés, aminek értelmében fél év felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki az eszéki bíróság.

Az ügy személyes adatok megsértéséről szólt. A független horvát államügyészség által összeállított vádirat szerint Gerstmajer Gabriella a 2021-es önkormányzati választások előtti időszakban egy, a Bisztricán Hajnalka és Horvát Krisztián közötti magánbeszélgetést hozott nyilvánosságra a Facebookon. Az időzítés azt sugallhatja, hogy ezzel politikai célt kívánt elérni az akkori független önkormányzati jelöltekkel, Horvát Krisztiánnal és Bisztricán Hajnalkával szemben.

A 2021. május 15-ei hercegszőlősi járási önkormányzati választásokon az elöljárói tisztségért három jelölt indult: Vedran Kramarić (HDZ), valamint Nikola Balaš és Horvát Krisztián független jelöltek, míg a járási tanács 13 képviselői helyéért 3 pártlista és 3 független járási lista „szállt ringbe”.

A múlt heti bírósági tárgyaláson meghallgatták az érintetteket és a tanúkat is – Vedran Kramarić járási elöljáró tanúskodik

Az elöljárói posztért kiírt választáson Vedran Kramarić a szavazók 50,53%-ának a támogatásával nyert Horvát Krisztián (37,86%) és Nikola Balaš (6,78%) független jelöltekkel szemben, és ezzel már az első választási körben győzelmet aratott, hiszen a szavazópolgárok több mint 50%-ának a bizalmát nyerte el, igaz, csak hajszálnyi volt az előnye.

Csupán 12 (tizenkét) szavazaton múlott, hogy nem lett második választási forduló, ahol – amennyiben sor került volna rá – a két, az első körben legtöbb szavazatot szerző jelölt mérettette volna meg magát: Vedran Kramarić és Horvát Krisztián. A harmadik, a kieső elöljárójelölt Horvát Krisztiánt támogatta volna a második választási körben, ezáltal annak kimenetele teljesen bizonytalanná vált volna.

Ilyen szoros választási eredménynél természetesen minden, még a legkisebb részlet is számíthat a végeredmény szempontjából. Így az is igencsak sokat nyomhatott a latban a független magyar jelöltek ellen, amit a Vedran Kramarićot támogató Gerstmajer Gabriella követett el: az érintettek engedélye és beleegyezése nélkül feltöltötte a Facebookra és megosztotta a Bisztricán Hajnalka és Horvát Krisztián független jelöltek közötti magánbeszélgetést.

A múlt heti bírósági tárgyaláson meghallgatták az érintetteket és a tanúkat is, majd pénteken ítéletet hirdettek. Ennek értelmében Gerstmajer Gabriellát 6 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte az eszéki járásbíróság. Az ítéletet nem hajtják végre, amennyiben a hölgy az elkövetkező két évben nem követ el egyéb bűncselekményt. Az ítélet nem jogerős, mindkét fél fellebbezhet. (mt)

Az üggyel kapcsolatban megkérdeztük az érintetteket is. Bisztricán Hajnalka a bírósági ítélettel kapcsolatban lapunknak azt nyilatkozta, „mindenkinek vállalnia kell tettének a következményeit.”  Horvát Krisztián úgy kommentálta az ítéletet, hogy „a személyiségi jogok védelme nagyon fontos a mai világban, és nem mellékes, hogy bizalmi kérdésről is szó van. Fontosnak tartom, hogy kiderült az igazság.”
Gerstmajer Gabriellát is megkerestük az üggyel kapcsolatban, aki megköszönte a lehetőséget, de mint mondta, amíg nem kapja meg hivatalos úton a bírósági végzést, nem kíván nyilatkozni.