Dan svetoga Vinka unutar mađarske zajednice

51

Dan svetog Vinka slavi se 22. siječnja, za vinare dan jednog od najvažnijeg proricatelja uroda, uz što se vežu brojni narodni običaji i vjerovanja. Prošloga vikenda te su običaje oživljavali i Mađari u Hrvatskoj.

Izreka kaže, ako bude curilo na Vinka, podrum će biti pun. To znači, ako je vrijeme blago, te se topi snijeg na dan svetoga Vinka, tada se u toj godini može računati na dobar urod vina. Ako je vjerovati narodnim proricateljima, ove godine naše vinare čeka teška godina, jer je na spomenuti dan puhao hladan vjetar, a bilo je i snijega. Sve to nije pokolebalo ljude da ipak proslave dan sveca koji je porijeklom iz Španjolske.

Kotlina

Vinceška ima veliku tradiciju u Kotlini, stoga ju mjesni ogranak DZMH svake godine održi. Tada se članovi okupe u Mađarskoj kući, peku kobasice i slaninu, kušaju vina koja su napravili zajedno u udruzi. S obzirom, da Dan svetog Vinka službeno znači i početak vinogradarskih poslova, povodom toga simbolično orežu nekoliko trsova vinove loze iz nasada udruge.

-Mi, mještani Kotline, redovno se svake godine okupimo na Vincešku. Prije, kada još nismo imali sjedište, okupljali bismo se kod vinogradara, tada je u selu bilo čak i više obitelji koje su se bavile proizvodnjom vina, a od kada imamo vlastito sjedište, okupimo se u njemu i to nas ispuni radošću – rekao je Zoltan Šipoš, predsjednik DZMH ogranka Kotlina.

Dalj Planina

Vinceška je vrlo popularno događanje i na padini Erdutske kose. Prema mjesnom običaju, mađarski vinogradari na taj dan zovu svećenika koji blagoslivlja trsove. Taj običaj čuvaju i u podrumu Huđik u Erdutu. Prema rimokatoličkoj liturgiji, ceremonija se održava u podne 22. siječnja na sva četiri ugla vinograda. Slaninom i kobasicom ukrašene trsove, nakon blagoslova, polijevaju vinom kako bi ovogodišnji urod bio što obilniji.

-Od kada znam za sebe, svake godine proslavimo Dan svetoga Vinka. A, volio bih kada bi tu tradiciju dalje održavali i naši unuci, kada porastu. Ovom prigodom, osim blagoslova trsova, imamo priliku i družiti se i kušati vina, što je, također dio „našega posla“ – rekao je Imre Hugyik, vinogradar, dodajući kako se ovogodišnja proslava odvila u manjem broju zbog epidemioloških uvjeta, a i kobasicu su pekli samo najhrabriji, ali se narodni običaj i ovako očuvao.

Beli Manastir

I Mađari u Belom Manastiru redovno slave Dan svetoga Vinka. Tada se članovi mjesnog ogranka DZMH okupe u dvorištu Mađarske kuće, peku kobasice i slaninu, kuhaju grah i nadaju se kako će na dan sveca zaštitnika njihova grada, svetog Martina, imati dobrog i obilnog vina.

-Članovi naše udruge okupe se svake godine na Dan svetoga Vinka, no od nas nitko već ne proizvodi vino. Tada, uz pečenje, imamo običaj pjevati i družiti se, prisjećamo se starih običaja – rekao je Ferenc Kovač, predsjednik DZMH ogranka Beli Manastir.

Vukovar

Vukovar je malo podalje od Baranje, ali i ovdje je 22. siječnja u znaku grožđa i vina. Na dan proricanja uroda, članovi Udruge Mađara grada Vukovara orezali su trsove u dvorištu Mađarske kuće, a šibe su, u skladu s vjerovanjima, unijeli u toplu sobu kako bi uz pomoć njih mogli donijeti zaključke o urodu. Te, takozvane Vinkove šibe, stavili su u staklenke pune vode i čekaju da potjeraju pupove. Prema vjerovanju, ako nikne puno pupova, bit će puno vina, ako ne, urod će biti slab – doznali smo od predsjednice udruge, Rozalije Jakumetović, koja je dodala, kako u udruzi nastoje oživjeti i sačuvati sve stare običaje, kako oni ne bi pali u zaborav.

Bilje

Članovi DZMH ogranka Bilje, također slave Dan svetoga Vinka. Okupili su se u dvorištu svoga sjedišta peći kobasice, slaninu i krofne.

-Za vrijeme druženja u dobrom raspoloženju prisjetili smo se Vinceški od prije nekoliko desetaka godina – izjavio je za naš list Gabor Varga, predsjednik DZMH ogranka Bilje.

Prijevod: Izabela Šegota

A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.