A májusfaállítás hagyománya ma is él vidékünkön, igaz, mint szerelmi szimbólumnak csökkent a funkciója, helyette a közösségi szerepe dominál. Ilyen, vagyis közösségi májusfák díszítik hegyaljai településeinket, az Alfalukat és szlavóniai magyar falvaink utcáit is.
A májusfaállítás ősi szokása szerint a május elseje előtti éjszakán a férfiak kimentek az erdőbe, kivágtak egy szép, egyenes és magas fát, majd bevitték a faluba, hogy a kiszemelt lány háza előtt ültessék el/állítsák föl. A sudár fát legallyazták, a végén a lombkoronát színes (piros, fehér, zöld) szalagokkal díszítették, ezenkívül üveg bor is került rájuk. A legények így jelezték komoly szándékukat az eladósorban lévő lánynak és családjának, de üzenet volt az a tágabb környezetnek is.
Tátrai Zsuzsanna néprajzkutató az egyik magyarországi lapnak úgy nyilatkozott, hogy „a májusfa lehet ma is szerelmi ajándék, de egyre gyakoribb, hogy közös fát állítanak és ünnepséget, műsort rendeznek néptáncosokkal, utcabállal.”
Ma vidékünkön is inkább ez a funkciója dominál, a legtöbb helyen a faluközpontban, a kultúrotthonok vagy közösségi házak előtt állítanak májusfát a helyi művelődési egyesületek szervezésében.
Nagybodolya
A baranyai kis faluban több májusfa is díszelgett május elsejére. A központban, a tűzoltóság udvarában lévőt a Hagyományőrző Egyesület állította. Keresztes József, az egyesület elnöke lapunknak nyilatkozva elmondta, tervezik a májusfa-kitáncolást is, melyre zenével és vacsorával várják majd a vendégeket.
Csúza
Májusfák díszítették Csúzát is május első napjának reggelén. Két fát állítottak közösségi szinten, a faluközpontban a Csárdás tánccsoport néhány tagja, míg a Kossuth-háznál az Ács Gedeon Magyar Ifjúsági Egyesület szervezte meg az akciót.
Vörösmart
Vörösmarton a Baranyai Júlia Kultúregyesület fiataljai látták el ezt a feladatot, s állítottak májusfát a közösség épülete elé azzal a céllal, hogy átadják a fiatalabb generációknak a hagyományt.
Újbezdán
Az újbezdániak is állítottak májusfát kultúrotthonuk elé, melyet – tudtuk meg Horvát Ibolyától, a kultúregyesület vezetőjétől – május utolsó szombatján döntenek majd ki, hagyományos programjuk, a májusfa-kitáncolás keretében, a mostani már a 21. lesz. Azt is megtudtuk, van egy másik hagyomány is, ami ehhez az alkalomhoz köthető: május első napjára virradóra a szalmázást is felelevenítették. A régi helyi szokás lényege a lányok bosszantása, megdolgoztatása, ugyanis az éjszakai órákban fiúk egy csoportja szalmával borítja be a lányos ház előtt az utcát, amit másnap a lánynak kell eltakarítania.
Várdaróc
Várdarócon valamikor nagy hagyománya volt a májusfaállításnak. A Várdaróc Magyar Kultúregyesület már tavaly is a Várdaróc FC tagjainak a bevonásával állította fel a falu fáját. Akciójukat idén is végrehajtották, példát mutatva ezzel a fiatalabb korosztályoknak. A kultúregyesület tagjai remélik, a hónap végén ünnepélyes keretek között dönthetik majd ki a májusfát.
Kopács
Kopácson a HMDK-alapszervezet vállalja minden évben, hogy megszervezi a májusfaállítást. A feladatra verbuválódott csapat tagjai, miután kivágták a fát, traktorral szállították a művelődési ház elé, hogy egy hónapon keresztül díszítse a faluközpontot.
Haraszti
A szlavóniai Harasztiban az ifjúsági egyesület tartja életben a májusfaállítás hagyományát. Tagjai idén is két hatalmas fát állítottak április utolsó estéjén, egyet a faluközpontban és egyet a játszótérnél. A haraszti fiatalok fontosnak tartják hagyományaink ápolását, több programjuk is a tradícióra épül.
Kórógy
A kórógyiak többek között azért ragaszkodnak a májusfaállításhoz, hogy a legkisebbeknek is átadják ezt a hagyományt. A munkába bevonják a gyerekeket is, akik idén is elkísérték a felnőtteket az erdőbe, hogy az egész folyamatból kivegyék a részüket. A program vacsorával és vendégfogadással ért véget. Kórógyon a májusfaállításnak adnak nagyobb hangsúlyt, míg a kiszedés egyszerűbb keretek között zajlik.
Szentlászló
A szlavóniai Szentlászlón is áll a májusfa. A helybéli Petőfi Sándor Kultúregyesület tagjai számára az akció nemcsak a hagyományápolás miatt fontos, hanem a közösségi összefogást is jelképezi, amelynek szerepe felértékelődött a járványhelyzetben.
Vukovár
A Vukovári Magyarok Egyesülete székházának a bejáratánál minden évben ott áll a májusfa. Az egyesület tagjai „ültetik”, akik úgy gondolják, hogy néphagyományaink ápolása identitásuk alapjául szolgál. Ráadásul a májusfa kidöntése a hónap végén mindig jó hangulatú közösségi program.
A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.