Plakátverspályázat – kiválasztották a legjobb alkotásokat

302

A Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma (HMPF) és a Barkóca gyermekújság szerkesztősége idén is meghirdette plakátverspályázatát. A karanténidőszak miatt ezúttal, az előző évekkel összehasonlítva, jóval kevesebb pályamű érkezett. Az alkotásokat a napokban bírálta el egy háromtagú bizottság.

Mindössze harminckét évet élt, mégis a magyar költészet egyik legjelentősebb alakja József Attila, aki 1905. április 11-én született. Születésnapja 1964 óta a költészet napja Magyarországon. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és versmondó versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt.

A magyar nyelv, az olvasás és a költészet népszerűsítése, valamint a tanulók nyelvi és irodalmi műveltségének a gazdagítása céljából a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma és a Barkóca gyermeklap a magyar költészet napja alkalmából minden évben meghirdeti plakátverspályázatát.

Az előző években József Attila, Kosztolányi Dezső, Ady Endre és Nemes Nagy Ágnes költeményei voltak a pályázat témái. Idén József Attila Mama című versét kellett plakátversként elkészíteni a diákoknak.

A pályázatot közvetlenül a karantén bevezetése és az online oktatás kezdete előtt hirdették meg, így a tanulók nagy része még el sem kezdte, vagy már nem tudta befejezni az iskolában a munkáját. Mindezek ellenére öt iskolából 67 pályamű azért beérkezett, így a szervezők úgy döntöttek, az iskolaév kezdetén elbírálják azokat. A háromtagú zsűri – Balog Berta és Vučenović Belasity Tímea rajztanárok, valamint Micheli Tünde, a Barkóca gyermeklap főszerkesztője – véleménye szerint az alsó tagozatosok közül a legszebb plakátverset a čakovci iskola tanulója, Beroš Adrian készítette, a második Vajda Dóra (HMOM Központ), a harmadik pedig Forjan Arin (Bellyei ÁI) lett. A felsősök közül az eszéki magyar iskolaközpont tanulójának, Dankos Dorinának a munkája lett a legjobb, a második Rakovac Ben (Bellyei ÁI), a harmadik pedig Kovacsevity Emília (HMOM Központ) lett. A középiskolások kategóriájában a két pályamű közül Karajkó Irénkéé volt a szebb.

A pedagógusfórum több hasonló, tanulságos és érdekes vetélkedőt is szervez magyar diákjaink számára. Minden évben szépszámú résztvevője van a mesemondó versenynek, és a népzenei vetélkedő is sikeres. Idén a mesemondó versenyt még meg tudták tartani, de a népzenei és egyéb programok is elmaradtak.

A plakátverspályázatot az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Eötvös Loránd Tudományegyetem támogatta.