Idén év elején nevezték ki Juhász Gabriellát a Hercegszőlősi járás központi óvodájának igazgatójává. Vele beszélgettünk eddigi munkájáról, terveiről, az óvodakezdésről.
Hercegszőlősön 1998-ban alapítottak óvodát, amelyhez ma három tagintézmény tartozik a járás területéről: a karancsi, a csúzai és a vörösmarti óvoda.
A szőlősiben két vegyes csoport működik, a kiscsoportba a 3-5 éves, a nagyba pedig az iskola előtti korosztály jár. A tagozati óvodák foglalkozásain 3-6 éves korú gyerekek vesznek részt.
– Vörösmarton és Csúzán a foglalkozások magyar nyelven zajlanak, de fontosnak tartjuk, hogy a magyar gyerekek horvátul is megtanuljanak, éppen ezért mindkét nyelvet használjuk ezekben az óvodákban – magyarázza Juhász Gabriella, aki tavaly decembertől tölti be a hercegszőlősi Nyuszi Óvoda vezetői posztját, miután Neda Prgomet, az intézmény volt igazgatónője nyugdíjba ment.
– Tizenöt év óvónői tapasztalat után úgy éreztem, a közösség javát szolgálhatom az igazgatói funkció elvállalásával, másrészt a személyes fejlődési lehetőség is motivál – mondta Gabriella.
Nem kis munka várt rá, hiszen az igazgatói teendők ellátása mellett a koronajárvány miatti változásokhoz is igazodni kellett, ezenkívül számos terve volt és van, első feladatai közé tartozott a bölcsőde beindítása.
Májustól bölcsőde is működik az intézmény keretei közt
A bölcsőde májusban indult a központi óvodában, 1-3 éves gyerekek nappali „megőrzésére”, gondozására, nevelésére. Jelenleg maximális létszámmal (12 gyermek) működik. A járás más falvaiból is fogad gyerekeket, ugyanis a szőlősi után legközelebb Pélmonostoron és Čeminacon működik bölcsi.
– A bölcsődenyitás többéves projekt eredménye, melynek keretében a hercegszőlősi óvoda épületének bővítésére is sor került, illetve egy új játszóteret hoztak létre, amelyet a kényelmes és sérülésmentes játék érdekében műanyagburkolattal láttak el. Felújításokat végeztünk a közelmúltban az anyaóvodában és a vörösmarti óvodában is. Vörösmarton az új világítás és falfestés mellett a kisebb helyiség bővítésére is sor került egy faszerkezetű galéria kialakításával – mondta az óvodaigazgató, hozzátéve, a vörösmarti projekt a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma támogatásával valósult meg, amelynek ezúton is köszönetét fejezi ki a segítségért.
Nagy siker továbbá – folytatja –, hogy igazgatósága alatt, a Hercegszőlősi járással való tárgyalásokat követően, a járás támogatásával óvodáikban 10-30%-kal csökkenteni lehetett az óvodai díjat, ezáltal sokkal elérhetőbbé vált az intézmény a szülők számára.
– Így kijelenthetjük, hogy a Hercegszőlősi járás óvodái a legolcsóbbak közé tartoznak Horvátországban – hangsúlyozta.
Az óvodák szeptember 1-jén indultak
– A koronajárvány „árnyékában” kezdődött az óvodai év, intézményünk is betartja a járványellenes óvintézkedéseket, odafigyelünk, hogy tevékenységünk a gyerekeknek, szülőknek, illetve az óvodai dolgozóknak is megfeleljen – mondta Gabriella.
Jelenleg összesen 90 óvodás jár a herceg-szőlősi, illetve a hozzá tartozó tagozati óvodákba, a csúzaiba 8, a vörösmartiba pedig 9 magyar ovist írattak be. Idén a tagóvodákban kevesebb az ovis, a központi óvoda viszont maximális létszámmal működik. Az anyaóvodába való további jelentkezés esetén a tagóvodákban tudnák elhelyezni a gyerekeket.
Az óvodai foglalkozás nem kötelező, így nem minden szülő él ezzel a lehetőséggel. Döntésük leggyakoribb oka, hogy van nagyszülő, háziasszonyi szerepkörben lévő édesanya, akinek van ideje foglalkozni a gyerekkel. Gabriella hangsúlyozza, az óvodai foglalkoztatás a családi nevelés kiegészítése, mely nem pótolható semmilyen más módon, hiszen amellett, hogy itt a gyerekekkel napi szinten kézműveskednek, énekelnek, mozognak, mesét olvasnak stb., az óvoda az első kortárs csoportba való beilleszkedés színtere is, ahol jól szervezett szokás- és szabályrendszerben sajátíthatják el, hogyan kell egy közösség tagjának lenni.