Május elsejéhez nemcsak a szabadban való mulatozás köthető, hanem a májusfaállítás hagyománya is, amely ma is él a drávaszögi és szlavóniai magyar településeken. Sok faluközpontban díszeleg a májusfa, amelyet április utolsó éjszakáján állítottak, betartva a járványügyi előírásokat.
A májusfa a természet újjászületésének jelképe, az ifjúság tavaszi szokásainak Európa-szerte ismert szimbolikus kelléke és szerelmi ajándék is egyben. A hagyomány szerint csoportba szerveződött legények állítják a lányoknak, udvarlási céllal. Magas, sudár nyár- vagy fűzfa alkalmas erre, melyet a lányos ház udvarába ásnak be, vagy a kerítésoszlophoz rögzítenek április utolsó éjszakáján. Általában színes szalagokkal és borral teli üveggel díszítik.
A hagyomány vidékünkön ma is él, igaz, már kevesebb májusfa díszíti a baranyai és szlavóniai magyarlakta falvak utcáit, mint régen. Ma már a legtöbb helyen csak a faluközpontban állítanak fát április utolsó napján közösségi akció keretében, melyet általában a helyi kultúregyesületek szerveznek.
A közösségi májusfák kidöntését általában népünnepély, táncmulatság kíséri. Erről talán Újbezdán juthat eszünkbe először, ahol a falu legnagyobb rendezvényévé vált a közös májusfa kitáncolása. Idén jubilált volna az újbezdániak rendezvénye, a 20. májusfa-kitáncolásra került volna sor, de a helyi kultúregyesület úgy döntött, a koronajárvány miatt nem tartja meg rendezvényét, így itt a májusfaállítás is elmaradt.
A pandémia miatt máshol sem terveznek kitáncolást, mulatságot, májusfát viszont sok helyütt állítottak, szűkebb keretek között.
Májusfák a Hegyalján…
Csúzát és Vörösmartot is májusfák díszítették május első napjának reggelén. Mindkét faluban voltak egyéni akciók is, melyek jelzik, hogy a fiatalok körében is népszerű hagyományról van szó, ezenkívül egyesületi szinten is állítottak májusfákat, a közösségi épületek elé. Csúzán a Hegyalja Ifjúsági Egyesület, valamint a Csárdás táncegyüttes tagjai alkotta csapat vett részt a fák kivágásában, feldíszítésében és felállításában a Kossuth-ház előtt, illetve a faluközpontban, az Ács Gedeon téren, ahol a májusfa díszítésében a lányok is közreműködtek.
Vörösmarton a Baranyai Júlia Kultúregyesület fiataljai látták el ezt a feladatot, s állítottak májusfát a közösség épülete elé azzal a céllal, hogy átadják a fiatalabb generációknak a hagyományt, illetve hogy szórakozzanak is, hiszen a fakivágás izgalmai, a májusfa faluba való eljuttatása, feldíszítése és állítása jó mulatság, ezenkívül a csapatszellemet is erősíti az egyesület tagjai körében.
Nagybodolyán a Hagyományőrző Egyesület állított májusfát a tűzoltóotthon elé. Az egyesület tagjai abban bíznak, a hónap végére enyhítenek a járvány miatti szigorításokon annyira, hogy megtarthassák a májusfa kidöntése köré szervezett ünnepélyt.
…és az alfalusi településeken
Kopácson, mint minden évben, most is a helyi HMDK-alapszervezet állította a falu fáját. Az akcióra verbuválódott csapat tagjai vágták ki a fát, majd traktorral a művelődési ház elé szállították.
A díszítésből a nők és a legfiatalabbak is kivették a részüket. Ezt az eseményt minden évben közös vacsora zárja, ami idén, a járványhelyzetre való tekintettel sajnos elmaradt. Itt a helyi óvoda is állított májusfát, a gyerekek közreműködésével.
Várdarócon régebben hagyománya volt a tavaszi népszokásnak. Az elmúlt néhány évben viszont közösségi szinten nem állítottak májusfát. A Várdaróc Kultúregyesület vezetősége idénre úgy tervezte, ismét állítanak fát, melyet a hónap végén ki is táncol majd a hagyományőrző egyesület népi táncegyüttese. A program utóbbi részéről itt is kénytelenek voltak lemondani, a falu fáját viszont „elültették” a Várdaróc FC tagjaival közösen, példát mutatva ezzel a fiatalabb korosztályoknak.
Szlavóniában is ápolják a hagyományt
Harasztiban az ifjúsági egyesület a „programfelelős”. Tagjai két helyen is hatalmas fát állítottak április utolsó éjszakáján, egyet a faluközpontban, egyet pedig a játszótérnél. A haraszti fiatalok fontosnak tartják hagyományaink ápolását, amitől nem tántorította el őket a járványhelyzet sem, természetesen odafigyeltek a járványügyi előírásokra.
Szentlászlón a művelődési ház előtt állított májusfát a helyi kultúregyesület. Tagjai számára az akció nemcsak a hagyománytisztelet miatt volt fontos, hanem az összefogást is jelképezi, amelynek szerepe felértékelődik a koronahelyzetben.
A Vukovári Magyarok Egyesülete azóta eleveníti fel ezt a régi, tavaszváráshoz kapcsolódó néphagyományt, hogy megépült a székháza. Idén is állítottak májusfát, volt, aki maszkot húzott az akcióhoz.
Noha a legtöbben nem terveznek nagyszabású összejövetelt a májusfák kidöntésére, melyre a hónap végén kerül sor, abban valamennyi egyesületünk egyetért, jó volt májusfát állítani, még ha csak szűkebb keretek között is, hiszen már olyan régóta nem történhetett semmi közösségi szinten.