A farsang a vidám lakomák, bálok és a tavaszvárás ünnepe. Január 6-tól, vagyis vízkereszttől hamvazószerdáig, azaz a húsvétot megelőző nagyböjt kezdetéig tart. A farsangolásnak nálunk is divatja van: Csúzán, Kórógyon, Laskón, Kopácson és Zágrábban is rendeztek maszkabált.
A farsangi időszak legjellemzőbb és leglátványosabb eseményei a maszkabálok, amelyeknek elmaradhatatlan része a lármás, zajos, jelmezes felvonulás.
A farsangi hagyományokat ma is ápolják vidékünkön, igaz, a jelmezbe öltözésnek leginkább a gyerekek örülnek, így a legtöbb helyen a kicsiknek rendeznek maszkabált, felvonulást.
Csúza
Csúzán a Jókai Mór Kultúregyesület rendezett batyus gyerekmaszkabált a művelődési házban. Az esemény fő hangulatfelelőse Kurel Goran volt, aki a zenét szolgáltatta, a gyerekek pedig nagy örömmel csárdásoztak, ropták a gólyatáncot. Szépszámú résztvevője volt, az álarc mögé bújt gyerekek szüleik, családtagjaik társaságában érkeztek a mulatságra. A szervezők különböző játékokba vonták be a fiatalokat: lufifújós játékkal, almás tánccal és más egyéb elfoglaltságokkal tették izgalmasabbá a programot.
Kórógy
A Kórógy Hagyományőrző Egyesület is szombaton tartotta farsangi rendezvényét, délután a gyerekek, este pedig a felnőttek számára. Összegyűlt a falu apraja-nagyja a kórógyi kultúrotthonban, a gyerekfarsangot itt is játékosra tervezték az egyesület tagjai, ezenkívül nagy hangsúlyt fektettek a gasztronómiára, a menüben a hagyományos farsangi ételek szerepeltek. A „kismaszkabál“ további érdekessége volt, hogy a zenét a kórógyi Lebár Lajos zeneoktatási műhelyre járó gyerekek szolgáltatták.
A kórógyi farsang az esti órákban a felnőtteknek rendezett jelmezbállal folytatódott, melyen már az Aranycsárdás zenekar szórakoztatta a vendégeket.
Laskó
Valamikor a maszkabál volt az év első rendezvénye Laskón, ezt a szép, régi hagyományt sikerült az elmúlt években az ifjúsági egyesületnek és a helyi HMDK-alapszervezetnek ismét visszahoznia.
Itt is volt zene, tánc és játékok, a szülők és nagyszülők fánkot sütöttek, és összegyűlt a falu apraja-nagyja az Ifjúsági Otthonban.
A rendezvény támogatóinak köszönhetően minden ingyenes volt, a résztvevőknek csupán jelmezüket és jókedvüket kellett magukkal hozniuk. A legkreatívabb jelmezötleteket jutalomban részesítették.
Kopács
Kopácson a Halász Labdarúgó-egyesület rendezett farsangi programot. A gyerekek bújtak álarcok mögé, volt farsangi felvonulás, és a kakasütés hagyományát is felelevenítették.
Szentlászló
A helyi Petőfi Sándor Kultúregyesület öt évvel ezelőtt élesztette újjá a farsangolás hagyományát, melyet azelőtt sokáig nem ápoltak a szlavóniai magyar településen.
A szentlászlói kultúregyesület a HMDK egyik legnépesebb és legaktívabb tagszervezete, tánccsoportjaiknak évente számos vendégszereplésük van, saját rendezvényeikkel pedig a helyieknek szereznek örömet. Farsangi rendezvényükön sok jelmezbe öltözött fiatal vonult föl, a kultúrotthonban játékokkal színesített mulatságon vettek részt.
Zágráb
Zágrábban az Ady Endre Magyar Kultúrkör a fővárosi Magyar Kisebbségi Tanáccsal közösen szervezett jelmezbált. Itt is sokan beöltöztek a résztvevők közül, rengeteg kreatív ötlet született, vidám hangulatban telt az este.
A programokat a HMDK, a zágrábi Kisebbségi Tanács és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatták.
Vidékünk legnagyobb farsangi rendezvénye még hátravan, ez pedig a várdaróci kakasütés lesz február 22-23-án. A program szombati napján zajlik a kakasjelmezes felvonulás és a kakasütés több száz éves hagyományának a felelevenítése, amely a gyerekek és a fiatalok bevonásával történik. A szabadtéri programok után idén is lesz kultúrműsor, majd a meghívott vendégek és a résztvevők számára bállal ér véget a nap.
Valamikor a maszkabál volt az év első, valamint az esztendő egyik fő népünnepélye falvainkban, éppen ezért sokat jelent, hogy egyesületeink fontosnak tartják továbbörökíteni ezt a szép hagyományt a fiatalabb generációkra, hogy ne vesszen ki.