Palizs-Tóth Hajnalka, az Economica Hungarica Alapítvány igazgatója volt a Drávatáj televíziós magazinműsor stúdióvendége, akivel a tavalyi évi pályázatokról s az idei tervekről beszélgettünk.
A horvátországi magyarság megmaradásának egyik alapfeltétele, hogy gazdasági téren is erősödjön közösségünk. Ezt szem előtt tartva a magyar kormány 2016-ban fogadta el a HMDK 2016-2020-as időszakra vonatkozó Vidék- és Gazdaságfejlesztési Programját, mely az idei évben is folytatódik.
2019-ben 240 pályázó részesült támogatásban
A gazdasági program lebonyolításáért felelő Economica Hungarica Alapítvány igazgatója, Palizs-Tóth Hajnalka a tavalyi pályázati évvel kapcsolatosan elmondta, öt felhívás keretében 240 pályázót tudtak támogatni, az eszközbeszerzési felhíváson belül mezőgazdasági és vállalkozó kategóriában, valamint a tavaly indított mezőgazdasági földvásárlás, házvásárlás fiatal családok részére, illetve az ún. startup-pályázat kategóriákban.
– Tavaly több mint kétszáz jelentkezőnk volt a mezőgazdasági eszközbeszerzési pályázatra, de nagy volt az érdeklődés a többi program iránt is. Így sikerült hozzásegítenünk hat fiatal vállalkozót pályakezdéshez a startup-program keretében, illetve 50 hektárnyi mezőgazdasági földet tudtak venni a földvásárlás kategóriában. A falusi házvásárlási program keretében – amely nemzetpolitikai jelentőséggel bír – három pályázó volt, mindhármat támogattuk – mondta Palizs-Tóth Hajnalka.
Ez utóbbi kiírással kapcsolatban megjegyezte, rövid, mindössze harminc napos beadási határidő állt a pályázók rendelkezésére, ezzel magyarázható a gyenge érdeklődés. A tavalyi tapasztalatokból okulva az alapítvány igazgatóbizottsága úgy döntött, idén a házvásárlási felhívás is szakaszos lesz, ami azt jelenti, hogy a földvásárlási pályázathoz hasonlóan ez is szinte egész évben elérhető lesz.
Mire figyeljenek a pályázók?
Hajnalka arra hívja fel a leendő pályázók figyelmét, hogy a félreértések elkerülése érdekében a beszállítókkal részletesen egyeztessenek az adásvételi feltételekről, például hogy az árajánlatban minden felmerülő költség szerepeljen, mert a támogatás megítélése után már nem módosíthatnak az összegen. Arra kéri továbbá a pályázókat, vegyék figyelembe azt, hogy a pályázat nem az eszköz leszállításával, hanem az alapítvány felé való elszámolással zárul, s a határidők betartásától függ a következő pályázati kör kiírásának időpontja.
Az alapítvány igazgatója megjegyezte, az elszámolások rendben haladnak, mindössze néhány esetben voltak kisebb problémák, melyeket sikeresen megoldottak a beszállítókkal és pályázókkal együttműködve.
Idén is támogatják a nagyberuházásokat
A gazdaságfejlesztési program, mint minden régióban, így nálunk is piramis jellegű, vagyis az első években a kistermelők támogatását tűzte ki célul az ún. de minimis pályázatokkal. Ez folytatódni fog idén és a közeljövőben is. Ezenkívül 2019-től nagyberuházásokra is jelentkezni lehetett. Ezen támogatások maximális értéke félmillió euró volt, melyekre komoly szakmai múlttal és pénzügyi háttérrel rendelkező gazdálkodók pályázhattak.
– A nagyberuházások kategóriában tavaly hat beérkezett pályázat volt, melyeknél e hónap végéig születik meg a döntés, illetve a szerződések aláírására is sor kerül. Az idén is tervezünk nagyberuházási pályázatokat indítani azzal, hogy ettől az évtől ebben a kategóriában is nyitunk a mezőgazdaság mellett az idegenforgalom és egyéb vállalkozások felé – mondta Hajnalka.
Március elején kerül sor az idei első programismertetőre
Az idei évre is terveznek legalább öt pályázati felhívást. A program bejelentését március elejére tervezik, melynek pontos idejéről és helyszínéről még (lapunkban és e-mail-ben is) kapnak értesítést a leendő pályázók. Az első programismertetőn a földvásárlási, a házvásárlási és startup pályázatokat hirdetik meg, az év első felében kerül sor az eszközbeszerzési pályázatok és a turisztikai nagyberuházások bejelentésére, míg a mezőgazdasági nagyberuházásokra vonatkozó felhívás az ősz folyamán várható.
Rekordnagyságú pályázati keret
Az idei támogatás keretösszegével kapcsolatban Hajnalka elmondta, míg 2017-ben és ’18-ban évi 500 millió forinttal támogatta régiónkat a magyar állam, a támogatás mértéke 2019-ben elérte az 1 milliárd forintot.
– Az idén is legalább ekkora összeg kiosztására kerül sor régiónkban, de ebbe nem számítjuk bele az ún. nagyberuházásokat – mondta az alapítvány vezetője.
Három éve működik a program, mostanra sok pályázó kihasználta a személyes keretösszeget, tehát a 25 ezer eurónyi támogatást. Ehhez mérten csökkentett keretösszeggel indul az eszközbeszerzési pályázat, viszont megnövelik a földvásárlási és házvásárlási pályázat keretösszegét.
– Alapítványunk minden pályázati kiírást a HMDK vidék- és gazdaságfejlesztési stratégiájára alapoz, a keretösszegeket és a feltételeket pedig a terepről begyűjtött információkhoz igazítja – tudtuk meg Hajnalkától.
Felhívja a horvátországi magyar vállalkozók, gazdák, illetve mindazok figyelmét, akik valamelyik pályázat iránt érdeklődnek, keressék bizalommal az alapítványt. Az előző évekhez hasonlóan idén is több helyütt tartanak majd lakossági fórumot, hogy ismertessék programjukat, ezek pontos helyszínéről, időpontjáról lapunkban is tájékoztatjuk az érdeklődőket.