Színdarab a kisebbségi lét első évtizedeiről

80

Kopácson is bemutatta Halottak napjától virágvasárnapig című egyfelvonásos drámáját az Udvari Kamaraszínház (Vajdaság). A Szabadkán játszódó darab a két világháború közti, az elszakítástól a visszacsatolásig tartó időszakot mutatja be.

Az Udvari Kamaraszínház (Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház – MKUK) 2002-ben alakult, elsősorban Magyarországon tevékenykedő, délvidéki gyökerű társulat, a Magyar Teátrumi Társaság tagja. A színház célja a színvonalas szórakoztatáson túl, hogy bemutassa a nézőknek a jelenünket eredményező múltunkat. Nagy hangsúlyt fektetnek a történeti hitelességre – alapos kutatómunka előzi meg az előadások születését.

Trianon előzményei és következményei kiemelt helyet foglalnak el érdeklődési körükben, ehhez a témához kapcsolódik a Halottak napjától virágvasárnapig című egyfelvonásos drámájuk is, melyet a múlt hét végén három horvátországi helyszínen, Vörösmarton, Kopácson és Zágrábban is bemutattak. A kopácsi előadásra a kultúrotthonban került sor, az Arany János Kultúregyesület szervezésében.

A megtörtént eseményekre és egy szabadkai magyar polgár naplójára támaszkodó darab a maga nemében egyedülálló. Trianonról, a Délvidék szerb bekebelezéséről, majd 1941-es felszabadításáról szól. Életszerű és -szagú mestermunka, amely megmutatja erényeinket és esendőségünket, nemzeti karakterünk napos és árnyékos oldalát egyaránt.