Tóth Rebeka, a Petőfi Program ösztöndíjasaként szeptembertől kilenc hónapon keresztül ismét Daruvár és környéke magyarságát segíti munkájával, elsősorban a magyar nyelvtanfolyamokkal, abban bízva, lelassulhat az egyre erősödő nyelvvesztés folyamata.
A magyar nyelvtanfolyamot Tóth Rebeka tartja, aki Magyarországról érkezett Daruvárra a Petőfi Program ösztöndíjasaként először 2015-ben, majd egy évre rá ismét, hogy kétszer kilenc hónapig segítse a daruvári és Daruvár környéki magyar egyesületeink munkáját. Ez elsősorban a magyar nyelv tanítását jelentette, a tanfolyam résztvevői írni, olvasni és beszélni tanultak az órákon, de besegített a programszervezésbe, közösségépítésbe is.
Daruváron az első perctől fogva otthonosan érzi magát, ezért idővel letelepedett a nyugat-szlavóniai városkában. Szeptembertől ismét a a Petőfi Program ösztöndíjasaként tevékenykedik a közösségben. Továbbra is a magyar mint idegen nyelv tanáraként a magyar nyelv őrzésével, ápolásával szeretné segíteni a daruvári magyarságot, remélve, hogy az egyre erősödő nyelvvesztés folyamata lelassulhat, sőt talán meg is állhat a közösségben.
– A magyar kisebbség mindennapjaiba betekintést nyerve még inkább hivatásként tekintek megbízatásomra. A magyar identitás megőrzése rendkívül nehéz a kisebbségben élőknek, de különösen a szórványmagyarság számára, akik intézményes keretek között nemigen ápolhatják anyanyelvüket. Horvátország ugyan biztosítja a kisebbségi nyelvhasználati jogokat, de nem minden településen van mód képzett tanárok alkalmazásra – fogalmazta meg bemutatkozószövegében, a Petőfi Program internetes oldalán.
Továbbra is segíti az ottani magyarokat a programszervezésben és a pályázatírásban is, Pakrac, Dežanovac és Nagypiszanica közösségeivel pályáztak a Csoóri Sándor Alap támogatására, ezenkívül a Pakrac és Csepreg közötti együttműködési megállapodás létrehozásában vállalt fordítói szerepet.
A magyar nyelvtanfolyam Pakracon már elkezdődött, ezen a héten Dežanovacon és Nagypiszanicán, majd Daruváron is indulnak az órák.