Amikor elérkezik a személyi igazolvány cseréjének az ideje, a legtöbben a lehető leggyorsabban új okmányt szeretnének, minél kevesebb ügyintézéssel. Az esetleges kellemetlenségek megelőzése érdekében nem árt azonban óvatosnak lenni és odafigyelni a részletekre.
Személyi igazolványt többnyire 5 vagy 10 évente cserél egy átlagos horvát állampolgár. Ilyenkor jobb esetben már az okmány lejárta előtt pár héttel megkezdjük az új igazolvány igénylését. Fontos azonban odafigyelni a részletekre, hiszen az új okmány igénylésekor adatainkat frissítik, és ilyenkor előfordulhat hibás beírás, ez pedig kellemetlenségekkel járhat.
Figyeljünk oda nemzetiségünk helyes feltüntetésére
Új igazolvány igénylése esetén minden személyes adatunkat frissíti a rendszer, a nemzetiségünkre vonatkozót is. Előfordulhat ilyenkor, hogy az ügyintéző rutinszerűen horvátnak tünteti fel a nemzetiségünket, ezért a formanyomtatvány beadásakor érdemes kihangsúlyozni a nemzeti hovatartozásunkat. Telegdi Angelika, aki Karancson él, a legutóbbi kisebbségi önkormányzati választások napján a szavazóhelyen értesült róla, hogy horvátként van nyilvántartva, és ezért nem szavazhat a magyar listára.
– Világéletemben magyarnak vallottam magam, a családban is mindenki magyar, ezért megdöbbentem, amikor közölték velem, hogy a hivatalos adatok szerint horvát vagyok, ezért nem szavazhatok. Utólag kiderült, az lehet a probléma hátterében, hogy januárban személyi igazolványt cseréltem, és akkor írták be a hibás adatot – mondta Telegdi Angelika.
Nem egyedi esetről van szó
A szentlászlói Suica Julianna az előző ciklusban az Ernestinovói járás magyar kisebbségi önkormányzatának titkára volt. A választók a legutóbbi voksoláson is bizalmat szavaztak neki, ám kis híján lemaradt a jelölőlistáról, mivel kiderült, hogy horvátként szerepel a hivatalos nyilvántartásban, ezért kérvényeznie kellett, hogy ismét magyar lehessen.
– Nem először fordult elő velem az, hogy a hivatalos szervek megváltoztatják a nemzetiségemet. Először 2004-ben lettem horvát, miután személyi igazolványt cseréltem, majd megdöbbenve tapasztaltam most is, hogy ismét horvátként szerepelek a rendszerben – mondta Suica Julianna, aki hozzátette, ismét személyi igazolványának cseréjekor változtatta meg nemzetiségét a rendszer.
Hasonló problémával a legutóbbi parlamenti választás idején is többen jelentkeztek. Valkai Irénke a tengerpartról jött haza Laskóra, és nagyon meglepődött, amikor közölték vele, hogy nincs a választási névjegyzékben, nem szavazhat a magyar kisebbségi képviselőre. Ezért fontos személyi okmánycsere esetén kihangsúlyozni nemzetiségünket, valamint választások előtt ellenőrizni, hogy továbbra is magyarként vagyunk-e nyilvántartva.
Kérje a kétnyelvű okmányt!
A horvát törvények értelmében a nemzeti kisebbségekhez tartozó horvát állampolgárok kérhetik a kétnyelvű személyi igazolványt. Fontos viszont, hogy rögtön az igénylés elején jelezzük, hogy ilyent szeretnénk, mert utólag már nem korrigálhatunk.