Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma: Jó ütemben valósulnak meg a programok

177

Számos programot tartalmazott a pedagógusfórum múlt évi tevékenysége is – ezekről számolt be a pedagógusfórum elnöke, Csapó Nándor a múlt héten tartott közgyűlésen. A szakmai szervezet elnöke a horvátországi Óvodafejlesztési Programot részletezve arról beszélt még, hogy jó ütemben valósulnak meg a fejlesztések. Köszönetet mondott a támogatóknak, a magyar kormánynak, amelynek köszönhetően a horvátországi magyar óvodákba és iskolákba járó gyerekek még színvonalasabb nevelésben részesülhetnek.

A pedagógusfórum múlt évi tevékenysége is számos programból állt össze: pedagógus-továbbképzések, diákversenyek, táborok, szakmai tanácskozások alkották, és minden évben a magyar iskolaválasztás ösztönzését szolgáló új elemekkel is bővül.  A tavalyi év legjelentősebb programja a 2016-ban a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának égisze alatt életbe lépett Óvodafejlesztési Program, amely az infrastrukturális fejlesztésekre helyezte a hangsúlyt, és amelynek köszönhetően a horvátországi magyar óvodákba járó gyerekek még színvonalasabb nevelésben részesülhetnek.

Csapó Nándor, a szakmai szervezet elnöke az elmúlt időszakot részletezve elmondta, hogy az Óvodafejlesztési Program során több új játszóteret alakítottak ki a szórványmagyarság által lakott településeken. A magyar óvodák több módszertani csomaggal gazdagodtak, két éve az óvodai díjat is támogatják. Az ingatlanberuházások és -fejlesztések mellett hangsúlyos szerepet kapott az óvodapedagógusok képzése is, és mindez az idei évben is folytatódik.

– Programjaink, tevékenységeink az anyaországi finanszírozásnak köszönhetően valósulnak meg, a Bethlen Gábor Alapkezelő, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériumának a segítségével, támogatásával – mondta Csapó Nándor.

Ezekből a forrásokból minden évben különböző eszközöket szereznek be a magyar oktatási intézmények részére, így tudnak ingyenes magyarországi tankönyveket biztosítani a pedagógusoknak és a diákoknak.  Itt elsősorban a magyar nyelv és irodalom tantárgyról van szó.

A beiskolázási programról szólva elmondta, hogy továbbra is sikeres, valamint hogy igyekeznek a tehetséget, a jó tanulókat külön is díjazni a Tudással a könnyebb boldogulásért pályázatukkal. Ismertette a kopácsi tangazdaság és ifjúsági központ építésének a folyamatát is.

Pálinkás Krisztián, a Szülőföldön Magyarul Pályázati Iroda vezetője elmondta, már lehet pályázni az idei támogatásokra, a jelentkezéseket május 3-ig várják; hozzátette azt is, hogy most is, mint ahogy a korábbi években, mindent megtesznek azért, hogy minden érintetthez eljussanak a lehetőségekkel kapcsolatos információk.

A beszámolók után az elmúlt időszakban nyugdíjba vonult pedagógusoknak – Zsilinszki Móric Ildikónak, Ognjenović Zsuzsannának és Zsilinszki Zoltánnak – megköszönték a munkáját és azt, hogy pályájuk során nagy odaadással nevelték és oktatták a rájuk bízott  gyermekeket.