A 19. magyar nap Eszéken

704

Magyar népzenétől és szótól volt hangos Eszék főtere múlt szombaton. Ekkor rendezte a Népkör Magyar Kultúregyesület a 19. eszéki Magyar Napot, melyen baranyai és szlavóniai néptánccsoportok léptek fel. A rendezvény a termelőknek is bemutatkozási lehetőséget biztosított – több mint húsz stand mögül kínáltak magyaros ételeket, bort és egyebet a kiállítók. Az eszéki magyar nap a főkonzulátus által szervezett Magyar Hét nyitórendezvénye is volt egyben.

Az eszék-rétfalusi Népkör Magyar Kultúregyesület legnagyobb szabású rendezvénye az eszéki Magyar Nap, melyet azért tartanak meg közel két évtizede, hogy magyar kultúregyesületeink és termelőink a „legmagyarabb” horvátországi régió központjában is bemutatkozhassanak. Az idein tucatnyi tánccsoport vett részt, több mint húsz stand állt, és nagyszámú érdeklődője is volt a programnak –  magyar szótól volt hangos az Ante Starčević tér.

A kultúrműsor első része a gyerekszereplőkről szólt: a kórógyi, telecskai (Vajdaság), csúzai, ivanovci, kopácsi, ójankováci egyesületek csoportjai adtak elő gyerekjátékokat, táncokat.

A megnyitón Magdika Dániel, a Népkör elnöke, Jankovics Róbert parlamenti képviselőnk, De Blasio Antonio eszéki magyar főkonzul, Vladimir Ham, Eszék  város képviselő-testületének a tagja, valamint Dragan Vulin, a megyei közgyűlés elnöke köszöntötték a vendégeket.

Jankovics Róbert

Jankovics Róbert az eszéki magyar főkonzulátus kiemelkedő tevékenységét méltatta beszédében, De Blasio Antonio pedig elmondta, a Magyar Nap a főkonzulátus által szervezett Magyar Hét nyitórendezvénye is egyben, melynek keretében még sok-sok érdekes – szórakoztató, kulturális és gazdasági jellegű – programra kerül sor a következő napokban Eszéken és különböző drávaszögi településeken. Ott volt Oszoli Dénes, aki Pécs városát képviselte, és érkeztek vendégek Budapest XIII. kerületéből is, amellyel Eszék város régi kapcsolatot ápol.

A kultúrműsor második részét a Népkör kórusa nyitotta meg a himnuszok eléneklésével, a Pécsi Ércbányász Fúvószenekar kíséretében, majd a felnőtt népi tánccsoportok következtek a színpadon, amelyek Kiskőszegről, Kórógyról, Čakovciból, Ivanovciról a vajdasági Doroszlóról, Zengővárkonyból (Magyarország) és Budapestről érkeztek ide, hogy produkcióikkal színesítsék a programot.

Az Arany 200 busz első horvátországi állomása

Az idei Magyar Hét programjában helyet kapott az Arany 200 busz nevet viselő mozgókiállítás is, melyet a magyarországi Petőfi Irodalmi Múzeum indított Arany János születésének 200. évfordulója alkalmából. Az egyedi látványvilágú kiállítás, mely versek, képek, különféle dokumentumok segítségével mutatja be Arany János életművét, kapcsolatait, költészetének jelentőségét, egy buszban kapott helyet. Az Arany 200 busz az egész Kárpát-medencét körbeutazza, és a főkonzulátusnak köszönhetően a Drávaszöget is útba ejtette. Az eszéki Magyar Nap után bemutatkozott magyar iskoláinkban, Laskón, Vörösmarton, Kórógyon, de elvitték Kopácsra és Pélmonostorra is, az utolsó állomása pedig Karancson lesz.

De Blasio Antonio

Közös csárdással zárták a programot

Az Arany 200 busz, valamint a kultúrműsor mellett kirakodóvásár gazdagította a programot. Több mint húsz stand mögül árulták kézműves termékeiket drávaszögi és szlavóniai termelőink. Felvonultatták a magyar gasztronómia széles spektrumát a főételektől a desszertekig, de azok sem maradtak szárazon, akik jóféle magyar bort kóstoltak volna.

Magdika Dániel lapunknak nyilatkozva reményét fejezte ki, hogy mindenki jól érzi magát a rendezvényen, és elégedetten távozik majd, persze csak miután részt vett a közös csárdásban, amellyel a programot zárták.

Magdika Dániel