Magyarok jogvédelme a Kárpát-medencében

799

A fenti címmel rendeztek háromnapos konferenciát a múlt héten a budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának dísztermében. A civil szervezetek jogvédelmi tevékenységéről a Drávaszögben – a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége képviseletében – Matijević Olivér, a szervezet jogásza számolt be.

A rendezvényt a Kisebbségi Jogvédő Intézet szervezte, a Kárpát-medence minden országából több mint száz résztvevő érkezett.

A Kisebbségi Jogvédő Intézet abból a célból jött létre, hogy hozzájáruljon a határon túli magyarság jogvédelmének erősítéséhez, az e területen kiemelkedő szerepet játszó személyek és szervezetek támogatásához.

A rendezvényt Csóti György, a Kisebbségi Jogvédő Intézet igazgatója és Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős államtitkár nyitották meg.

Csóti György arról beszélt, hogy a kisebbségeknek küzdeniük kell a jogaikért, és nem szabad, hogy bármiféle kudarc eltántorítsa őket jogaink érvényesítésétől. A külhoni kormányok sok esetben kisebbségellenes politikát folytatnak. Nemegyszer hiányzik a törvényi szabályozás, más esetekben a jogszabályok végrehajtását nehezítik meg, vagy lehetetlenítik el.

A Kisebbségi Jogvédő Intézet 2016. évi tevékenységét dr. Görög Dóra és dr. Antal Eszter, a Kisebbségi Jogvédő Intézet munkatársai mutatták be.

Gál Kinga
Gál Kinga

Gál Kinga európai parlamenti képviselő az uniós kisebbségvédelemről, annak nehézkességéről osztotta meg ismereteit a résztvevőkkel. Elmondta többek között azt is, hogy mivel az unióban a migránsok helyzetének tisztázása az egyik legsürgetőbb feladat, félő, hogy ezáltal a kisebbségvédelmi témák a háttérbe szorulnak.

A konferencia csütörtöki felszólalói között volt Matijević Olivér, a HMDK jogásza is, aki a civil szervezetek drávaszögi jogvédelmi tevékenységéről számolt be. Matijević Olivér felvázolta a civil egyesületek működésének törvényi feltételeit. Szólt a magyar nyelvhasználatról, kitért a magyar oktatás helyzetére, és a kettős állampolgárság lehetőségéről is beszélt. Elmondta, hogy a HMDK az egyszerűsített honosítási lehetőség kezdetétől a magyar kormány partnere, és azóta is segítséget nyújt az eljáráshoz kapcsolódó kérelmek hatékony és zökkenőmentes ügyintézésében, valamint az egyesületeit a közigazgatási eljárások útvesztőiben is eligazítja.