Múlt heti lapzártánk után is tartottak 1956-os megemlékezéseket. Az eszéki egyetem magyar tanszéke, a zágrábi magyar nagykövetség és a Vinkovcei Magyarok Egyesülete szervezésében került sor ünnepi összejövetelre.
Eszék
Az eszéki Strossmayer Egyetem bölcsészettudományi karának Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéke egy alkalmi összeállítással emlékezett meg a 60 évvel ezelőtti októberi forradalomról. A tanszék tanára és hallgatói idézték föl az eseményeket, ünnepi beszédet De Blasio Antonio eszéki magyar főkonzul mondott.
Magyarország eszéki főkonzulátusa jóvoltából a Bölcsészettudományi Kar 1. emeletén az 1956-os forradalom eseményeit feldolgozó kiállítás október 24. és 28. ķözött volt megtekinthető.
Zágráb
A fővárosban Magyarország zágrábi nagykövetsége a Vatroslav Lisinski Koncertteremben tartott megemlékezést múlt kedden. Ünnepi hangversenyt Pécs város szimfonikus zenekara, a Pannon Filharmonikusok adtak. Az esemény díszvendége Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke volt, aki beszédében kijelentette, a szabadságharc után 33 évig csak a külföldön élő magyarok vihették tovább a forradalom lángját.
„Magyarországon börtön fenyegette azokat, akik nem voltak hajlandóak ellenforradalomnak tekinteni a forradalmat, és megemlékeztek azokról a hősökről, akiket a diktatúra végzett ki” – tette hozzá. Hangsúlyozta: „Tisztelettel tartozunk azoknak, akik tudták, hogy az igazság igazsággá válik, még akkor is, ha győzelme, ha egyáltalán valaha bekövetkezik, nagyon távolinak tűnik”.
Magyar József, Magyarország zágrábi nagykövete arról beszélt, hogy a magyarok és a horvátok hosszú történelmük során hasonló sorson osztoztak. Kiemelte, hogy 1990 után mindkét nép kinyilvánította, szabad Európában akar élni, egyenlő akar lenni az öreg földrész többi országával és nemzetével.
Az eseményre a horvátországi magyar szervezetek, egyesületek, intézmények képviselői is meghívást kaptak. Többek között jelen volt Jankovics Róbert, a szábor magyar képviselője is.
Vinkovci
Magyarország népének a sztálinista terror elleni forradalmáról és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharcáról, a magyar hősökről a Vinkovcei Magyarok Egyesülete is megemlékezett.
Ács Rudolf, az egyesület vezetője elmondta, hogy Mandácskó Eszter, a vinkovcei magyar közösség munkáját is segítő Petőfi-ösztöndíjas készített egy összeállítást a 60 évvel ezelőtti események legfontosabb mozzanatairól.