A Baranyaszentistváni (Petlovaci) járáshoz tartozó Újbezdánban az elmúlt hónapokban a Toldi Miklós utca útburkolatának a felújítása történt meg, valamint a Petőfi Sándor, a Kossuth Lajos és a Középső utcában mintegy 300 méteres járdaszakaszt újítottak föl.
A Baranyaszentistváni járáshoz a járási központ Petlovac mellett Braidaföld (Širine), Harisnyapuszta (Novo Nevesinje), Lőcs (Luč), Petárda (Baranjsko Petrovo Selo), Szederjes (Suda-raž), Torjánc (Torjanci), Újbez-dán (Novi Bezdan) és Zöldpuszta (Zeleno Polje) települések tartoznak.
A 6,5 millió kúnás költségvetésből gazdálkodó járásnak saját forrásokból nem áll módjában nagyobb volumenű fejlesztéseket megvalósítani, ezért igyekeznek a felújítások céljából különböző pályázati lehetőségekkel élni.
Milan Knežević, a járás elöljárója lapunknak elmondta, fontosnak tartják, hogy településeik arányosan fejlődjenek. Egy, a járás mindegyik települését magában foglaló fejlesztési programnak köszönhetően újult meg nemrég Újbezdánban a Toldi Miklós utca útburkolata, valamint az elmúlt hetekben fejezték be a Petőfi, a Kossuth és a Középső utcában a járdák egy-egy szakaszát.
Pálinkás Krisztián, a Baranyaszentistváni Járási Tanács újbezdáni tagja elmondta, a falu jelenlegi úthálózata 1981-ben épült, azóta pedig 2011-ben történt egy jelentősebb felújítás, amikor a Középső és a Dráva utca teljes egészében új aszfaltburkolatot kapott, a falu központi tere pedig egy korszerű körforgalommal gazdagodott, és rendezték az emlékmű környékét is. 2014-ben pedig a Jókai Mór utcát aszfaltozták le.
– Idén pedig az említet falurész újult meg. Reményeink szerint jövőre további utakat és járdákat is fel tudunk újítani – mondta Pálinkás Krisztián.
Újbezdán 2014-ben ünnepelte fennállásának 150. évfordulóját. A települést a 19. század második felében alapították a bácskai Bezdánból elszármazott magyarok, akik kubikosmunkával keresték a kenyerüket ezen – az akkor még mocsaras, vizenyős – területen.
Az odaérkező kubikosok idővel családtagjaikat is magukkal hozták, az uradalom házhelyeket biztosított számukra, s a szabályosan kimért területen – Schaumburg-Lippe György herceg birtokán – épült fel Újbezdán. Megélhetésük érdekében egy hold földet is juttattak a letelepülőknek. 1864 végéig 35 család költözött át Bezdánból. Így keletkezett néhány év alatt e kis magyar község, melyet az új lakosok régi hazájuk után Újbezdánnak neveztek el. (mt)