Kilenc évvel ezelőtt rendezte meg első néptáncfesztiválját a Várdaróc Magyar Kultúregyesület, mely mára a település legnagyobb kulturális eseményévé vált. Idén 17 tánccsoport mutatkozott be, a kultúrműsort a pécsi Misina Néptáncegyüttes és Táncszínház Szenior Csoportja zárta nagyszerű produkciójával.
A Várdaróc Kultúregyesület 2005 decemberében alakult meg. Eseményekben gazdag, rendkívül mozgalmas időszak van mögötte. Több nagyszabású rendezvényt, eseményt szerveztek az elmúlt évek során. A kultúregyesület vezetői azt mondják, sikerült elérniük azt, ami megalakulásukkor az egyik céljuk volt: fellendítették a falu művelődési életét.
A kultúregyesület és több szekcióban működő tánccsoportja elismertségéhez kétség sem fér, a népi tánccsoport alig tud eleget tenni a meghívásoknak. A számos meghívás viszonzásaként, a kapcsolatok ápolása céljából rendezték meg kilenc évvel ezelőtt az első néptáncfesztivált, amely mára a település legnagyobb kulturális eseményévé vált.
A baráti kapcsolatok ápolására harmadik éve a Régiók íze program szolgál, ahol a szomszédos települések és a különböző helyekről érkező vendégek készítik el a vidékükre jellemző ételeket. A gasztronómiai kínálat ezúttal is igen változatos volt: köcsögös bab, lecsó, halpaprikás, sült hal, csíptetős ponty és bográcsgulyás került terítékre.
A táncszemle
A délután kezdődő táncszemle első részében a legkisebbek, az utánpótláscsapatok kaptak bemutatkozási lehetőséget.
Ognjenović Zsuzsanna tanárnő szerint nagyon fontos, hogy már kisgyermekkorban megismerkedjenek a néptánccal.
– Csodálatos nevelő hatása és közösségteremtő ereje van a néptáncnak. Először különböző népi játékokkal kezdünk, ezeket nagy részük szerencsére már az óvodában elsajátítja. Aztán az iskolában ez folytatódik – mondja a tanárnő, aki több mint négy évtizede tanítja a népzene és a néptánc szeretetére a gyerekeket a laskói iskolában, de több gyerekcsoport művészeti vezetését is ellátja.
A helyi Gerle gyermektánccsoport mellett a csúzai, az ivanovci, a szentlászlói, a kopácsi, a kórógyi, az albertfalusi és a Posavski Podgajci-i csoportok mutatkoztak be – volt, amelyik a településére legjellemzőbb népi játékokat mutatta be, de komoly produkciókat is láthattunk a kis táncosoktól.
Miközben a kicsik műsora már a végé felé közeledett, a nagyok hívogató menettánca is elkezdődött, a templom előtti térről indultak a színes népviseletbe öltözött táncosok.
Miután a csoportok bevonultak a kultúrotthon udvarára, az óriássátor alatt kezdetét vette a táncfesztivál második része, amelyet a várdaróci, laskói és kopácsi gyerekkorú táncosokból álló Alfalusi Tánccsoport utánpótláscsapata nyitott meg, majd a Kiskőszegi Kisasszonyok táncoltak. Az ivanovci kultúregyesület szintén lánycsapattal érkezett, ők párnás táncot mutattak be. Fellépett még Posavski Podgajci, a magyarországi Birján, a szomszédos Albertfalu együttese is, a szentlászlóiak pedig nemcsak a gyerekcsoportot hozták el, hanem még két szekcióval is bemutatkoztak. Az Alfalusi Tánccsoport ifjúsági csapata két koreográfiával is színpadra lépett, a műsort pedig a pécsi Misina Néptáncegyüttes és Táncszínház Szenior Csoportja zárta.
Micheli Zsolt, a Várdaróc Magyar Kultúregyesület elnöke elmondta, pár héttel ezelőttig kétséges volt, hogy meg tudják-e rendezni a fesztivált, miután éppen nagyban tart a falu központjának a felújítása.
– Szerencsére sikerült mindezek mellett is ismét egy látványos, szép produkciókból álló műsort rendeznünk. Köszönjük minden fellépőnek a nagyszerű szereplést, és külön köszönet a Misina együttes Szenior Csoportjának, akiket először, de reméljük, hogy nem utoljára láthattunk vendégül – mondta Micheli Zsolt, aki hozzátette azt is, hogy az elmúlt évek során csak úgy sikerült ezeket a rendezvényeket megszervezni, hogy minden alkalommal számíthattak a HMDK támogatására is.
Jankovics Róbert, a HMDK ügyvezetője, aki a műsor elején üdvözölte a közönséget, lapunknak is elmondta, hogy büszkék a várdaróci közösségre, amely nagyszerű munkát végez, és a továbbiakban is élvezheti a szervezet támogatását. Az elmúlt években is igyekeztek minden területen támogatni Várdarócot, megemlítette az egykori iskolaépületnek a tájházzá való átalakítását, a sportegyesületnek és a tűzoltóegyletnek nyújtott segítséget, az óvoda játszóterének a megépítéséhez való anyagi hozzájárulást, illetve azt, hogy a HMDK-s járási képviselők hathatós munkájának köszönhetően megújul a faluközpont.
A néptáncfesztivált a budapesti Behtlen Gábor Alap, a HMDK, a Bellyei járás, a zágrábi Kisebbségi Tanács és a Bellyei járás Turisztikai Közössége anyagi támogatásából valósították meg a szervezők.