A hercegszőlősi ifj. Sója Bálint mindössze két éve űzi a bothúzás nevű sportágat, de már számos aranyérem tulajdonosa. Országos szinten bajnok, a siófoki nemzetközi megmérettetésen pedig 8. lett a 20 versenyző közül. És még csak most látott neki igazán az edzésnek, úgyhogy minden bizonnyal fogunk még hallani híreket a jó eredményeiről a jövőben is.
A mas-wrestling, avagy a bothúzás Szibériából származó sportág, mely a résztvevők erejét és ügyességét teszi próbára. A szabályai egyszerűek: egy rövid botot kell megragadnia a két, egymással szemben a lábaival egy deszkának támaszkodó versenyzőnek, majd a sípszó után ezt a botot kell megszerezniük a másiktól, vagy pedig áthúzniuk ellenfelüket a

köztük lévő deszkán. A sportág mára az egész világon elterjedt, Magyarországon is népszerű, Horvátországban viszont kevesebb hódolója akad.
Az egyik közülük ifj. Sója Bálint Hercegszőlősről, aki mindössze két éve foglalkozik bothúzással, de már kimagasló sikereket ért el. Számos elismerést tudhat magáénak. Horvátországban bajnok, nemrég pedig a magyarországi Siófokon szerepelt, a Scitec Muscle Beach-en. Nyolcadik lett a 20 versenyzőből a nemzetközi bothúzó versenyen.
Apja révén ismerkedett meg a bothúzással
Bálint apjának köszönhetően ismerkedett meg az erős emberek sportágaival. Id. Sója Bálint több mint fél évtizeden keresztül foglalkozott aktívan kötélhúzással az országos szinten sikeres bellyei csapatot erősítve. Még mindig tagja az egyesületnek, de egészségi állapota ma már nem teszi lehetővé, hogy versenyezzen.
Fia már tizenévesen eljárt vele a kötélhúzó edzésekre, és itt tette meg az első lépéseket a bothúzás felé is.
– Gyerekkoromban fociztam, a nagyapám vitt az edzésekre. Az ő halála után felhagytam a focival és érdeklődni kezdtem a fizikai erőt igénylő sportok iránt. Egyszer apám felajánlotta, hogy benevez a bothúzásra egy kopácsi emléktornán, azt mondta, nem bírom legyőzni. Még a verseny előtt próbára tettük egymás képességét, és miután többször is legyőztem, kedvet kaptam a versenyhez is – mondta Bálint.
Arra a kopácsi versenyre még nem nevezett be, de a hivatalos körök után párbajozott a résztvevőkkel, és megállta a helyét, legyőzte a súlyban nála jóval erősebb ellenfelet is.
2014-ben kezdte űzni a sportot aktívan. Horvátországban mintegy tizenöt versenye volt, mindig az első három között szerepelt.
– Az első aranyhoz fűződik a legszebb emlékem. A tizennégyszeres bajnokkal kerültem döntőbe, azt hittem, esélyem sem lesz ellene – emlékezett vissza a hercegszőlősi bothúzó.
Az első húzás során 10 másodperc alatt tépte ki nehézsúlyú ellenfele kezéből a botot, másodszor pedig néhány másodpercre volt szüksége a győzelemhez.
Ezek a bothúzások a horvát szabályok szerint zajlottak. Az orosz bothúzás valamivel eltér ettől, például abban használnak deszkát is térfélelválasztóként.
Sikeresen szerepelt a magyarországi mas-wrestling versenyeken
Bálintot a bellyei kötélhúzókkal jó kapcsolatot ápoló Solti Bikák csapat tagjai invitálták, hogy próbálja ki az orosz bothúzást, mely Magyarországon nagy népszerűségnek örvend.
Először a sárosdi tornán vett részt májusban, s a 8 versenyző közül a 3. lett.
Ezután hívták a Scitek Muscle Beachre is, melyet Siófokon, a Balaton-parton tartanak nyaranta. Kb. két hete került sor a neves, nagy tömegeket megmozgató eseményre, melyen a mas-wrestling képviselői is versenyeztek. Húsz versenyző mérte össze az erejét az orosz bothúzásban, és Bálint a 8. helyezést érte el. Volt néhány veresége, de legyőzte a master kategória (40 éven felüliek) világbajnokát és a hétszeres magyar bajnokot is.
– Sok nagyszerű embert ismertem meg a bothúzáson keresztül, akik jó tanácsokkal láttak el, és akikkel megtaláltuk a közös hangot – mondta Bálint.
A siófoki tornán kipróbálta volna az ún. erősember-versenyt is, ahol a rönknyomásban, súlydobálásban, kofferhordásban, autóemelésben, tárgypakolásban mérik össze erejüket a résztvevők, de ez vasárnap zajlott, így a hétfői munkanap miatt ezt kihagyta.
A siófoki versenyen minimális felkészüléssel vett részt. Sok biztatást kapott a versenyzőtársaitól, akik azt mondták neki, kellő erővel rendelkezik a versenyzéshez, még csak a technikáján kellene javítania, ami legalább olyan fontos a bothúzásban.
A teljesítményét értékelve azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a 2017-es Muscle Beach-en még jobb eredménnyel szerepel, szeretne bekerülni legalább a három legjobb közé.
A legközelebbi nagy megmérettetése Romániában lesz szeptember elején. Az ugyancsak nemzetközi versenyen valamivel könnyebb mezőnyre számít, így ott első szeretne lenni. Nagy lendülettel vetette bele magát az edzésbe a pélmonostori Taurus edzőteremben, ahol Krešimir Sagaj, a tulajdonos készíti fel őt a versenyre. A kitartó edzés bizonyára meghozza gyümölcsét, és eléri céljait a hercegszőlősi sportoló – drukkolunk neki!