A vöröskereszt orahovicai gyermeküdülője adott otthont a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma által szervezett hétvégi továbbképzésnek. A magyar szakos és magyarul oktató tanárok, anyanyelvápoló pedagógusok és óvónők egy élménypedagógiai képzésen vehettek részt a magyarországi Kalandok és Álmok Szakmai Műhely munkatársainak vezetésével.
Az idén megalakulásának 15. évfordulóját ünneplő Horvátországi Magyar Pedagógusok Fórumának (HMPF) az elmúlt évek során kiemelt szerepe volt a horvátországi magyar pedagógusok érdekképviselete és szakmai fejlődése feltételeinek biztosításában, valamint a magyar nyelven történő oktatás megőrzésében, népszerűsítésében, aminek érdekében számos továbbképzést, programot szerveztek.
Több éve rendszeresen tartanak továbbképzéseket a Papuk-hegység délnyugati lejtőjén található Orahovica (Raholca) horvát vöröskereszt által működtetett gyermeküdülőjében, ahol a hétvégén egy újabb sikeres és értékes képzéssel járultak hozzá a minőségi magyar oktatáshoz.
A különböző oktatási intézményekből és óvodákból érkező magyar szakos, illetve magyarul oktató tanár, anyanyelvápoló pedagógus és óvónő az előadók, Urbán Mónika és Demjén Izabella segítségével az élménypedagógiával és módszereivel ismerkedtek.
Élménypedagógia
Az élménypedagógia sokféle terápiás, nevelési, szabadidős és rehabilitációs stratégia szintézisét jelenti, a tapasztalati nevelés egyik formája, egyfajta alternatív módszer. Olyan elmélet és gyakorlat, amely eltávolítja a tanulókat az iskolapadtól, kivezeti őket a való világba, hogy próbára tegyék értékeiket, tudásukat, meggyőződéseiket, interperszonális képességeiket és kreatív gondolkodásukat. A folyamat során a csoport tagjai különlegesnek számító helyzetekben, de biztonságos, kontrollált körülmények között valós következményekkel járó tapasztalatokban részesülnek, és a megszerzett tudással maguk kísérleteznek ahelyett, hogy mások tapasztalatait olvasnák vagy hallgatnák, ők maguk felelnek saját tanulásukért. Az élménypedagógia lényege, hogy cselekvésre készteti a résztvevőket.
Csapó Nándor, a pedagógusfórum elnöke, aki maga is folyamatosan részt vesz a képzéseken, elmondta, hogy a szakmai szervezet igyekszik minden esetben olyan témát választani, amelynek a révén az előadók a legújabb tanítási módszereket prezentálják.
– A képzéseinken szerzett tapasztalatokat, az elsajátított módszereket pedagógusaink szinte maradéktalanul alkalmazni tudják a tanórákon, de iskolán kívüli foglalkozásokon is. A résztvevőktől mindig pozitív visszajelzéseket kapunk – fejtette ki Csapó Nándor.
A képzés az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Balassi Intézet támogatásával valósult meg.