Petőfi-program a horvátországi szórványban is

563
_DSC0119

A Petőfi Sándor Program keretein belül két magyarországi fiatal érkezett Horvátországba, hogy szórványmagyarságunk körében lássanak el közösségépítő és identitáserősítő tevékenységet. Tóth Rebeka a daruvári, Mandácskó Eszter pedig a vukovári és Vukovár környéki magyarok munkáját segíti kilenc hónapos kiküldetése során.

A nemzetpolitikai államtitkárság márciusban hirdette meg a Petőfi Sándor Programot, melynek célja, hogy a szórványterületeken fogyásban lévő magyarság identitását megerősítsék és segítsék a már meglévő közösségeket.
A Kőrösi Csoma Sándor Program mintájára indított program az egykori Monarchia területére terjed ki, érintve Romániát, Ukrajnát, Szerbiát, Horvátországot, Szlovéniát, Ausztriát, Szlovákiát, Csehországot, Bosznia-Hercegovinát, Macedóniát és Dél-Lengyelországot. A program keretében ötven magyar fiatalt küldtek ki azzal a céllal, hogy közreműködjenek a közösségi hálózatok kiépítésében. A kilenc hónapos program célja emellett, hogy tanulási lehetőséget biztosítson nemzeti elkötelezettségű fiataloknak a szórvány közösségekben.
Horvátországba két magyarországi fiatal érkezett a Petőfi Sándor Program keretében.
Tóth Rebeka a Balassagyarmathoz közeli Őrhalomról érkezett hozzánk. Az egyetemi alapképzést Pécsett végezte, kroatisztikán, a mesterit pedig Budapesten, hungarológián. Daruvári kiküldetése is szakmájához kapcsolódik. Nyelvi képzéseket fog tartani Daruváron, ahol már nagyon előrehaladott a magyar nyelvvesztés foka.
– Nem először járok Horvátországban. Többször is voltam már Zágrábban ösztöndíjasként, akkor horvát anyanyelvűeknek tanítottam magyart, de szerettem volna származásnyelvűekkel is foglalkozni. Érzem, hogy ez a program illeszkedik a terveimhez – mondta el lapunknak Rebeka.
Mandácskó Eszter szombathelyi származású, de nagyapja gradišćei, őrvidéki horvát, családjában mindig fontos szerepet játszott a horvát kultúra, a hagyományok, és ma is gyakran látogatnak el nagyapja szülőfalujába.
Élete nagy részét Szombathelyen és környékén élte, ott kezdett el néptánccal foglalkozni, amit a budapesti egyetemi évek alatt is folytatott. Szociológusi és közgazdasági diplomával rendelkezik, de vukovári kiküldetése során – többek között – néptánctudását is kamatoztatja a helyi magyarok körében.
– Már korábban is részt vettem hasonló programban, Erdélyben. Ki akartam próbálni magam egy olyan közösségben, ahol eddig nem jártam, ezért a jelentkezés során Horvátországot az elsők között jelöltem. A horvát nyelvet is szeretném elsajátítani, és remélem, hogy most lehetőségem lesz rá. Mindamellett, hogy saját magamat próbálom megvalósítani, segíteni is szeretnék, és remélem, hogy tudok is majd – mondta Eszter.
A vukovári és Vukovár környéki magyarokat a néptánctanulással, kulturális és gyerekprogramok szervezésével, nyelvfejlesztéssel tudja majd visszavezetni gyökereikhez.

 

{fcomments}