6500 éves kemencét találtak Horvátországban

125

Horvát régészek egy kelet-horvátországi falu területén egy 6500 éves kemencére bukkantak.

Szakértők szerint a horvátországi Bapskában talált kemence ételek sütésére és víz forralására szolgált, valamint ez biztosította a lakóépület fűtését. Marcel Burić zágrábi őstörténész rendkívülinek nevezte a felfedezést; mint elmondta, a lelet valójában egy égetőkemence volt, amelyet úgy alakítottak ki, hogy megvédje az épületet az esetleges tűzkároktól.

„A korszakban épült szénatetős kunyhók még akácfából készültek, ezért a nyílt láng használata veszélyes volt. A tetővel ellátott égetőkemencének – amellett, hogy biztonságosnak számított – más előnye is volt. Egész nap fűtötte a kunyhót, s mikor a lakók a nap végén hazaértek a földekről, meleg ételt ehettek és meleg vízzel mosakodhattak, s melegben térhettek nyugovóra” – mondta a szakember.

A horvát régészek egy darab olvasztott vasércet is találtak, ami azért érdekes, mert az emberiség csak évezredekkel később ismerte meg a vasfeldolgozás technikáját. „Lehetetlen megmondani, hogy mire használták, de azt kijelenthetjük, hogy fontos felfedezésről van szó” – így Burić, hozzátéve, hogy a kunyhóban egy 15 hónapos csecsemő maradványai is előkerültek, őt minden bizonnyal feláldozták a jobb termés reményében az égiekhez fohászkodó lakók.

{fcomments}