A napokban Baranyától a tengermellékig megemlékezéseket tartottak Horvátország-szerte 1848-as forradalmunk és szabadságharcunk évfordulójának a tiszteletére.
Kopács
Kopácson a HMDK helyi alapszervezete és az Arany János Kultúregyesület szervez minden évben ünnepi megemlékezést. Az alkalmi összeállításban a magyarság haza- és szabadságszeretetéről szóltak a versek, a dalok, de még a táncok is. A műsorban közreműködött az Alfalusi Vegyes Kar, a HMDK sepsei alapszervezetének a népdalköre, a kopácsi Kuruttyoló békák gyermektánccsoport, a laskói általános iskola tanulói és Varga Tímea.
Újgrác
Március 12-én a HMDK újgráci egyesülete az előző évekhez hasonlóan közgyűléssel egybekötött ünnepi megemlékezést tartott. A gradinai általános iskolában elsőként Szőlősi István, az egyesület elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, akik között ott voltak a Gradinai járás képviselői is. A beszámolók után az egyesület népi tánccsoportjának tagjai elevenítették fel a március 15-ei eseményeket, majd egy zenés, dalos összeállítással és társalgással zárták az ünnepi összejövetelt.
Eszék
Az eszék-rétfalusi Népkör Magyar Kultúregyesület rendezvényére március 13-án került sor. Megkoszorúzták az Antal Mihály rétfalusi származású 48-as országgyűlési képviselő tiszteletére állított emléktáblát, amely a Népkör székházának homlokzatát díszíti. Ezt követően a Népkör nagytermében a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ diákjainak, valamint a Népkör amatőr művészeinek a közös ünnepi műsorára került sor.
Az eseményen a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége nevében dr. Szántó Tibor és Csapó Nándor vett részt.
Az eszéki Zrínyi Magyar Kultúrkör rendhagyó módon emlékezett meg az 1848-as forradalomról és szabadságharcról: A kőszívű ember fiai című filmet vetítették le az eszéki Klub knjižare Nova helyiségében.
Zágráb
Koszorúzással és ünnepi műsorral emlékeztek meg a fővárosban is az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulójáról.
A horvátországi magyar civil szervezetek és kisebbségi önkormányzatok képviselői Zágrábban múlt pénteken közösen megkoszorúzták Petőfi Sándor emléktábláját annak az egykori kórházépületnek a falán, amelyben a károlyvárosi (Karlovac) katonai szolgálat idején megbetegedett költő néhány napot eltöltött.
A HMDK nevében Jakumetović Rozália és Berkes Imre koszorúztak.
Az Ady Endre Magyar Kultúrkör és a zágrábi magyar nagykövetség szervezésében az egyesület otthonában ünnepi műsort és fogadást tartottak.
Csak összefogással van esély a megmaradásra – hangsúlyozta Takács Szabolcs, a Miniszterelnökség európai uniós ügyekért felelős államtitkára, a nagykövetség ünnepi rendezvényének szónoka, aki beszédében megköszönte a Horvátországban élő kisszámú magyar közösség kitartását és Zágráb város törődését a magyar nemzet e részével. Azt tanácsolta a Horvátországban élő magyaroknak, becsüljék meg a szabadságot, amelyet a Horvát Köztársaságban élveznek. Kérte, erejükhöz mérten törekedjenek arra, hogy a következő magyar nemzedékekért is felelősséget vállaljanak, minden cselekedetüket az irányítsa, hogy utódaik is a magyar nyelv bűvöletében és a magyar szabadság eszméjével átitatva nőjenek fel. Magyarország mindig kiállt Horvátország mellett, akkor is, amikor a múlt század végén elismerte Horvátország önállóságát, és akkor is, amikor támogatta Horvátország európai uniós csatlakozását – hangsúlyozta.
Split
A HMDK Split-dalmát megyei egyesületének 21 éves fennállása alatt még egy olyan év sem volt, hogy ne emlékeztek volna meg az egyik legszebb nemzeti ünnepünkről. Az egyesület dalárdájának fellépése mellett 1848 hőseit, a forradalom és a szabadságharc legfontosabb mozzanatait is felidézték. A rendezvényt megelőzően megnyitották a Krizsák József és Milet Irén festményiből összeállított tárlatot.