Tradicija postavljanja majpana

66

U više mađarskih naselja postavljen je majpan, odajući počast jednom starom običaju. Na više mjesta u „akciju“ uključuju i djecu kako bi taj lijepi običaj prenijeli na njih.

Tradicija postavljanja majpana u Europi stara je više od tisuću godina. Izvorno je to bio poganski blagdan kojim se slavila promjena godišnjih doba i plodnost.

Prema davnom običaju postavljanja majpana, u noći prije 1. svibnja muškarci bi otišli u šumu te izrezali lijepo, ravno i visoko drvo, odnijeli ga u selo i posadili/postavili pred kućom odabrane djevojke. Drvo bi očistili od granja, vrh ukrasili šarenim trakama i još bi i zavezali na njega jednu bocu vina. Mladići su na taj način pokazivali ozbiljne namjere prema djevojkama koje su bile za udaju i njihovim obiteljima, ali i široj zajednici.

Nekada su tijekom mjesec dana majpanima bile ukrašene ulice mađarskih naselja u Baranji i Slavoniji. Danas se u većini naselja majpan postavlja u središtu sela, obično posljednjeg dana travnja kao dio zajedničke akcije, a obično ih organiziraju mjesne udruge.

Stari Jankovci: Udruga za njegovanje običaja Mađara Stari Jankovci održala je otvoreni dan povodom Dana općine, organizirali su i izložbu slika, djeca su se natjecala u starim sportovima i igrama, te su pred svojim sjedištem i ove godine postavili majpan.

Nekada je i u Kopačevu postavljanje majpana bio veliki običaj. Ovu zadaću dugi niz godina organizira mjesni ogranak DZMH, te i sada uspijeva uključiti u akciju i velike i male stanovnike sela.

Kako bi običaji živjeli i dalje, pa tako i postavljanje majpana, u Vardarcu o tome brigu vodi Kulturno-umjetničko društvo Vardarac. I ove godine su obavili postavljanje majpana dajući primjer mlađim generacijama.

Ni Zmajevac nije ostao bez majpana, jer se članovi Kulturno-umjetničkog društva Baranyai Júlia svake godine brinu kako bi ukrašeno drvo stajalo ispred njihovog sjedišta.

Na prvo jutro svibnja majpani ukrašavaju i Suzu. Postavljena su dva, jedno u centru sela, a drugo pred Kossuth-kućom, u organizaciji folklorne skupine Čardaš i Udruge mladih Gedeon Ač.

U malom baranjskom naselju Podolje, zajednički majpan postavila je Udruga za njegovanje običaja Mađara, a postavljeno je i pred kućom dviju djevojčica. Jožef Keresteš, predsjednik udruge izjavio je da za 25. svibnja planiraju zabavu rušenja majpana.

Laslovo: članovima mjesnog Kulturno-umjetničkog društva Petőfi Sándor, postavljanje majpana važno je ne samo zbog očuvanja običaja, već simbolizira i jedinstvo zajednice.

Kako bi najmlađi bili upoznati s tim običajem u Korođu odgovorna je Udruga za njegovanje običaja Mađara, tako djeca sudjeluju u cijelom procesu od rezanja drveta, ukrašavanja pa sve do postavljanja majpana.

Zahvaljujući Udruzi Mladih Hrastin u Hrastinu žive stari običaji, a jedan od njih je i postavljanje majpana. Članovi udruge i ove godine su ukrašeni majpan donijeli u centar sela zajedničkim snagama.

Događaj nije izostao niti u Novom Bezdanu, poznatom po proslavi rušenja majpana, ogromno drvo bilo je moguće postaviti samo uz pomoć strojeva, podigli su ga s traktorom. Selo će ukrašavati mjesec dana, potom će ga 1. lipnja porušiti glazbenom i plesnom proslavom, koju će osigurati mjesni i gostujući zborovi i folklorne skupine.

Prijevod: Izabela Šegota

A cikk az elektronikus média többféleségének és különbözőségének fejlesztéséről szóló Alap által került társfinanszírozásra.