Szlavóniai napok Miskolcon

265
07-szlavoniai-magyarok

Február 25-én Szlavóniáról szólt az ötágú síp Borsod-Abaúj-Zemplén megye fővárosában.

A 16. század derekán, amikor errefelé Sztárai Mihály sorra reformálja meg a Dráva és Duna mentén az egyházakat, ugyanakkor – egészen pontosan 1560-ban – a miskolciak református iskolát hoznak létre. Ez a több mint 450 éves tanintézmény, a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon hívta meg és látta vendégül a szlavóniai magyarok maroknyi küldöttségét. S mivel a szlavóniai szigetmagyarság elválaszthatatlan a drávaszögiektől, a kis delegációba bekerült néhány baranyai is, sőt egy-két, még távolabb élő alkotó ember is, de mind olyan, aki valamiféleképpen kötődik ehhez a tájhoz.

Ábrám Tibor, a gimnázium igazgatója elmondta, hogy az effajta vendéglátás nem új keletű intézményükben. A Szólj, ötágú síp illyési gondolata 1997-ben érlelődött meg először egy erdélyi rendezvényen, amelyen akkor kalotaszegi szőtteseket és korondi fazekakat állítottak ki, és néhány Erdélyt szerető előadó szólt a közönséghez. – Úgy vagyunk ezzel, mint Jerikó falaival – mondta az igazgató. – Ha hétszer körüljárjuk, leomlanak a falak, s azóta már a harmadik hetes túránál tartunk, és az a célunk,  hogy a minket elválasztó falak ugyanúgy, mint a jerikóiak, leomoljanak. Ezekre a rendezvényekre mindig egy-egy határon túli magyar közösséget hívunk meg, és az eltelt időszak alatt minden határon túli református tanintézettel testvériskolai kapcsolatot létesítettünk. Rendezvényeink célja a határainkon túl élő magyar közösségek megismertetése diákjainkkal, a szülőkkel és érdeklődőkkel, kapcsolatépítés ezekkel a közösségekkel, és ezen keresztül a magyarságtudat megerősítése.

A Szólj, ötágú síp rendezvényein az elmúlt 15 év alatt a legkülönbözőbb határon túli magyar régiók mutatkoztak be. 2006-ban például a Drávaszög, most pedig Szlavónia.

A miskolci Művelődési Ház nagyterme mind a délelőtti diákelőadáson, mind pedig az estin szépen megtelt. Az előadók a következők voltak: Csáti Szabó Lajos püspök, Lábadi Károly néprajzkutató, Akerman Krisztina tanárnő és Szenn Péter haraszti lelkipásztor. Dezső Regina, Facskó Roberta, Fica Klaudia és Varga Petra általános iskolai tanulók szlavóniai népdalokat, elsősorban karikázókat énekeltek. Hajek Noémi és Sipos Noémi középiskolások egy-egy verset mondtak el. A gimnáziumban erre az alkalomra kiállítás nyílt Dormán László fotóiból és Péter László grafikáiból.

CMLAP-SZLAVNIA

Az eszéki magyar iskolaközpont diákjai

 

Fotók: Dormán László