ZÁGRÁB – Noveber 10-én hibrid, azaz online és jelenléti rendezvény keretében három magyar és két horvát fiatal kutató részvételével minikonferenciát és kerekasztal-beszélgetést szerveztek a Liszt Intézetben az áltudományok elleni küzdelem témájában.
Az előadásokat Kun Ádám (biológus), Kecskés Gábor (jogász), Kutrovátz Gábor (tudományfilozófus), Jelena Železnjak (kutató biológus) és Tina Ružić (kutató biológus) tartották. Az esemény mottója Karikó Katalintól származik: „Ne azoknak higgyünk, akik a Facebookon tanulták az immunológiát.” A különböző tudományterületekről érkező kutatók előadásai után dr. Saša Ceci horvát tudós, influenszer és áltudomány elleni aktivista vezetésével izgalmas, szellemi kihívásokban és vitákban is bővelkedő kerekasztal-beszélgetésre került sor az összes előadó részvételével.
Bevezető előadásában Kun Ádám a közösségi média kulcsszerepét hangsúlyozta a hamis információk terjesztésében. Kiemelte a bizalom megteremtésének lehetőségét és fontosságát a személyes kommunikáción keresztül, valamint a tudományos fogalmak anyanyelven való közlését a közösségeken belüli mélyebb hatás érdekében. Kecskés Gábor, a Fiatal Kutatók Akadémiájának társelnöke beszélt az Akadémia szemléletmódjáról az áltudomány kihívásainak kezelésében, kiemelve szerepüket azokban a felhívásokban, amelyek a tudomány jelentőségére vonatkoznak, szembenézve azokkal a kockázatokkal, amelyeket a tudományos diskurzus és a világról alkotott felfogásuk jelent. Kutrovátz Gábor kutatásai a tudomány és az áltudomány megkülönböztetésének a kihívásaival foglalkozik, elismerve a kettő módszertani megkülönböztetésének nehézségeit. Kiemelte, hogy az emberek egyre nagyobb mértékben ki vannak téve a tudásról és a szakértőkről szóló kétes állításoknak. Végül Jelena Železnjak és Tina Ružić előadásukban kiemelték az intézményekbe vetett bizalom fontosságát a közelmúltbeli világjárvány idején, hangsúlyozták a nemzeti és nemzetközi intézmények szerepét a vírus terjedésének visszaszorítását célzó hatékony politikák végrehajtásában. A horvátországi Proteomikai Központ annak ellenére, hogy korábban nem tanulmányozta a koronavírusokat, felhasználta a vírusellenes immunitáskutatás terén szerzett szakértelmét, hogy gyorsan reagáljon a COVID-19 kihívásaira, illusztrálva az alapkutatásba való befektetés értékét a hosszú távú előnyök érdekében.
A minikonferenciát a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium Kulturális és Tudománydiplomáciai Főosztálya támogatta.