Horvátországi magyarok a mohácsi busójáráson

272
10-buso-szentlaszlo

Mohács – A busójárás Mohács messze földön is híres látványos farsangzáró rendezvénye, karneválja, amelyre minden évben több tízezer ember kíváncsi. A szentlászlói általános iskola diákjai harmadik éve látogatnak el Mohácsra a farsangi időszakban. A kultúrműsorban pedig már régóta horvátországi magyar népitánc-együttesek is bemutatkoznak. Idén is ott volt a laskói, a csúzai és a pélmonostori tánccsoport is.

Mohács télűző-tavaszköszöntő népszokását, a busójárást az UNESCO, vagyis az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete 2009 őszén felvette az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára.

Idén a látogatókat 32 busó-csoport 842 busója fogadta a húszezres Duna-parti településen. Az esemény a mohácsi sokácoktól ered. A rendkívül látványos hagyományőrző népszokás a múlt század első harmadától egyben idegenforgalmi rendezvény is, amely évente ötvenezer látogatót vonz ide az ország minden részéből és a határok túloldaláról is. Hat napon át csaknem harminc helyszínen hetvenöt rendezvényt tartottak.

Szentlászlóiak a kisfarsangon

A szentlászlói általános iskola tanulói tanáraik és a szülők kíséretében már harmadik éve vesznek részt a mohácsi busójáráson az eszéki Cetratour utazási iroda szervezésében. A többnapos rendezvény március 3-án a gyermekkarnevállal kezdődött.

– A mohácsi általános iskolában fogadott bennünket Baracs Mária, az Idegenforgalmi Iroda képviselője és a horvát kisebbségi önkormányzat megbízottja. Először a szabadtéri színpadon megnéztük a népi táncegyüttesek és a tamburazenekarok bemutatóját, valamint a farsangi felvonulást. Gyerekeink részt vettek a farsangi kézműves játszóházban, ahol álarcokat készítettek – tudtam meg Kelemen Dávidtól, a szentlászlói iskola igazgatójától.

A szentlászlói csapat végül megtekintette a helyi múzeum kiállításait, ahol részt vettek a mesekiállítás megnyitóján is. Hazautazásuk előtt házigazdájuk szíves vendéglátásban részesítette őket.

Visszatérő fellépők

A horvátországi magyar művészeti együttesek minden évben képviseltetik magukat ezen a nagyszabású rendezvényen. A farsangvasárnapi nemzetiségi népitánc-műsorban idén a csúzai Csárdás Ifjúsági Kultúregyesület, a laskói Petőfi Sándor MKE és a Laskói Általános Iskola együttesei, valamint a Pélmonostor MKE tánccsoportja is fellépett. A táncegyüttesek két ízben léptek közönség elé: délelőtt a Kossuth Filmszínházban, délután pedig a szabadtéri színpadon.

– Minden évben nagy örömmel megyünk Mohácsra. A busójárás nagyszerű, színvonalas rendezvény, ahol olyan hagyományokat ápolnak, amelyekre tömegek kíváncsiak. Nagyon büszkék vagyunk, hogy részesei lehetünk – mondta Benity Venesza, a csúzai Csárdás táncegyüttes egyik oszlopos tagja.

10-busojaras-csuza-lasko

A rendezvény fő attrakciója, amikor a szigeti busók csónakon átkelnek a Dunán, majd a busóavatás és -felvonulás az, amelyekre a legtöbben kíváncsiak. Hétfőn a busók hagyományos házról házra járása zajlik, húshagyókedden kora este pedig máglyagyújtással és koporsóégetéssel zárul a rendezvény a kisváros főterén.