Közel 60 év viszonylatában nyújt komplex képet a laskói református egyházi vezetőség munkájáról az a kiadvány, melyet nemrég mutattak be az Állami Levéltár eszéki részlegében. Szerzője Lovas Eldina, az eszéki Bölcsészettudományi Kar történelem tanszékének asszisztense.
Lovas Eldina az Állami Levéltár eszéki részlegében végzett kutatásai során érdekes feljegyzésekre bukkant, s elhatározta, hogy ezeket a nyilvánossággal is megismerteti. Gyűjtése könyv alakot öltött és megszületett „A laskói presbiteri gyűlések jegyzőkönyvei 1804 és 1865 között” című kiadvány, melyet Eszéken, az Állami Levéltárban mutattak be.
– Egy demográfiai tanulmányhoz gyűjtöttem laskói anyakönyvi adatokat, amikor ráakadtam a presbiteri feljegyzések jegyzőkönyveire. Viszonylag kevés forrásunk van a dél-baranyai reformációval kapcsolatban. Dr. Lábadi Károly számos tanulmányában foglalkozott a témával, ennek a publikálására viszont még nem került sor. A feljegyzések érdekessége, hogy tartalmuk igencsak sokszínű, a mentalitástörténettől az egyház- és társadalomtörténeten keresztül az oktatástörténetig terjed, így mindegyik kutató találhat benne olyant, ami érdekli – nyilatkozta lapunknak az eszéki bölcsészkar történelem tanszékének munkatársa.
A kiadvány a szerző szerint egyedinek számít, mert a közölt dokumentumok részletes adatokat tartalmaznak a faluközösségről, az egyházközség vezetéséről, a lélekszámról, a lelkipásztorokról, az egyházi épületekről, az oktatásról, a hitéletről. Ezt Gőzsy Zoltán, a Pécsi Tudományegyetem Történettudományi Intézetetének egyetemi docense is megerősítette.
– Egy viszonylag kisméretű, de több szempontból is jelentős kiadványról van szó. Azért is fontos, mert egy olyan korszakról és olyan közösségről tudósít bennünket, amelyről viszonylag kevés ismeretünk van. Kevés olyan 19. századi kiadványunk van, amelyből egy közösség életkörülményeit ismerhetjük meg. Ez azért kiváló forrásbázis, mert a közösség saját maga reflaktál a saját ügyeire. Megismerhetjük azt a normarendszert is, amely szerint ők reagáltak bizonyos helyzetekre – mondta Gőzsy Zoltán.
A könyv az Állami Levéltár eszéki részlegének és a Magyarország peremterületeinek református múltját és jelenét bemutató Exodus Kiadó gondozásában jelent meg.