Kórógy – Pete Ferenc hobbiból foglalkozik nyúltenyésztéssel, belga óriásokat nevel 2006 óta. Számos kiállításon, versenyen vett részt, és ezeken általában dobogós helyen végzett. Pár héttel ezelőtt pedig elnyerte az év nyúltenyésztője címet.
Pete Ferenc már gyerekkorában foglalkozott nyulakkal, ezek egyszerű házinyulak voltak. A menekültség évei (1991-97) alatt érdeklődése a fajnyulak felé fordult. Több fajtával is próbálkozott, míg végül a belga óriásnyulak mellett döntött. Ez a létező legnagyobb nyúlfajta.
A belga óriásnyúl nagytestű, súlyos állat, tenyésztői tetszetős, arányos testfelépítésre törekednek. Az alsó súlyhatár átlagosan 6 kilogramm, a felső határt nem szokták meghatározni. A túlsúlyos példányok nem számítanak, a kiállításokon ezeket nem díjazzák. Pete Ferenc hobbiállatként tartja a nyulakat, amelyekkel különböző kiállításokon vesz részt. Legutóbb decemberben Bjelováron versenyzett, ahol elnyerte az év nyúltenyésztője címet. De nem ez az egyedüli elismerés, amit az évek során begyűjtött. Erről tanúskodik az a polc is, amelyen a serlegek sorakoznak, és amelyet azonnal észreveszünk a nappaliba lépve.
– 2006-ban kezdtem el fajnyúlakat tenyészteni, több fajtával is próbálkoztam, majd végül a belga óriások mellett döntöttem, amelyre a nyugodtság jellemző elsősorban, talán emiatt is esett rá a választásom. Telente húsz darab van a ketrecekben, tavasszal viszont a hatvan-nyolcvanas állományt is elérem – mondja Ferenc, miközben kimegy a szobából, és hamarosan egy hatalmas, szürke tapsifülessel tér vissza.
Ez a kedvenc nyula, két éve van nála, és semmi pénzért sem válna meg tőle. Versenyekre sem viszi, és az is biztos, hogy nem fogja a serpenyőben végezni. Hogy minél jobb legyen az állomány, az állatokat külföldről szerzi be, általában 120 eurót fizet egy-egy példányért. Versenyekre, vagyis kisállat-kiállításokra 2007 óta jár, általában egy kollekcióval, ami négy állatot jelent.
– Sajnálom, hogy a környékünkön senki sem foglalkozik kisállattenyésztéssel, így én a versenyeken, a különböző találkozókon tudok csak a hobbitenyésztőkkel eszmét, tapasztalatokat cserélni. Nagyon fontosak számomra ezek a versenyek, találkozók, ahol sok barátra is szert tettem – meséli Ferenc, és hozzáteszi, ezzel is csak az tud foglalkozni, aki igazán szereti az állatokat. Ezenkívül ez az az értelmes tartalom, amellyel kitöltheti a nyugdíjasként rendelkezésére álló nem kevés szabadidőt. Abban reménykedik, hogy a fiatalabbak közül valaki kedvet kap a nyúltenyésztéshez, és akkor ő is átadhatja az évek során szerzett tapasztalatokat.