Angster Józsefnek emlékművet állítottak Kácsfaluban

1432
angster-emlekmu

Angster József, a világhírű orgonakészítő-mester a drávaszögi Kácsfaluban (Jagodnjak) született. Itt állítottak emlékművet tiszteletére. Az eseményen jelen volt a pécsi Angster József Szakképző Iskola néhány diákja és tanára is, akiknek keze munkáját dicséri az emlékmű.

Idén 150 éve, hogy Angster József megalapította orgona manufaktúráját Pécsett. A pécsi Angster József szakképző iskolában elhatározták, hogy emléket állítanak a világhírű orgonakészítő mesternek, akinek a nevét is viseli az intézmény.

Az orgonasípokat ábrázoló emlékművet a lakatos, gépész és hegesztő részlegek szakoktatói és diákjai készítették el, és Angster József szülőfalujában, a drávaszögi Kácsfaluban kapott helyet, a Szent Vendel katolikus templom udvarában. A múlt pénteki avatóünnepségen részt vett többek között Anđelko Balaban, a Kácsfalui járás elöljárója, dr. Őri László, Pécs város alpolgármestere, Bognár László, Pécs Kulturális és Köznevelési Bizottságának elnöke, Várnagyi Mihály, az Angster József Szakképző Iskola igazgatója és Vesna Pichler, az eszéki német közösség egyik vezetője.

A vendégeket Anđelko Balaban köszöntötte. Elmondta, Kácsfa-lunak számos terve van, mely Angster József nevéhez kötődik. A kulturális minisztérium támogatásának köszönhetően felújítás alatt áll a templomban található Angster-orgona. A Kácsfalui járás Pécs városával közös projektet is indít, egy Angster-emlékparkot hoznának létre a faluban.  Ezenkívül az orgonakészítő szülőházát is szeretnék újra felépíteni, a tervet a mester naplójában talált rajz alapján készítenék el.

– Azt szeretnénk, hogy Angster József emléke összekössön bennünket, a két Baranyát és a helyi német kisebbséget is – mondta a Kácsfalui járás elöljárója, utalva az Angster család német származására.

Várnagyi Mihály, az Angster József Szakképző Iskola igazgatója elmondta, intézményük 1992-ben vette fel a világhírű orgonakészítő mester nevét a szakma iránti elhivatottságból.

– Az emlékmű, amelyet ma avatunk, jelképezi szakmai hitvallásunkat, amelynek szellemében neveljük a jövő generációját, és magában foglalja a tervezéstől a megvalósításig dolgozóink és tanulóink összefogását – mondta beszédében az igazgató.

Őri László beszédében kiemelte, egy olyan város nevében emlékeznek most az angsteri hagyományokra, amely hat évvel ezelőtt Európa kulturális fővárosa volt.

– Nem túlzás azt mondani, hogy valószínűleg sosem érdemelhettük volna ki ezt a címet, hogyha nem Pécshez kötődik a magyar iparművészet két kiemelkedő egyénisége, Zsolnay Vilmos és Angster József. Éppen ezért nemcsak megtiszteltetés számunkra, hogy emlékezhetünk rá, de kötelességünknek is teszünk eleget – mondta az alpolgármester.

Hozzátette, azt kívánja, hogy az emlékmű hirdesse a pécsiek és kácsfalusiak barátságát, és állítson örök emléket Angster József életműve, az Angster család kiemelkedő teljesítménye tiszteletére. Megemlítette, a következő évben rendezvénysorozat keretében emlékeznek a százötven éve alapított manufaktúrára.

A beszédek után a díszvendégek leleplezték az emlékművet, majd Beer Gergely plébános fölszentelte azt.

Angster_József
Angster József

Angster József (1834-1918) orgonakészítő mester és „dinasztiaalapító”, Európa egyik legnevesebb és Közép-Európa egyik legkeresettebb orgonagyártója, a magyar iparművészet kimagasló alakja. A drávaszögi Kácsfaluban (Jagodnjak) született, osztrák telepes családban: osztrák bevándorlóból vált az egyik legnevesebb magyarrá. Eszéken volt asztalossegéd. Kétszer indult vándorútra. Először Temesváron, Németbogsánban és Oravicabányán dolgozott. Aztán Bécsben, Titz műhelyében tanulta az orgonakészítést, majd 1861-ben Drezdában, Lipcsében és Kölnben. 1863 és 1866 között a párizsi Aristide Cavaillé-Collnál tanult, ahol a Cologny-kastély, a Notre-Dame és a St. Trinite-templom orgonáinak felépítésében segédkezett. 1866-ban Pécsett telepedett le, és megalapította orgonakészítő cégét.
Első magyarországi megrendelését az új pécsi zsinagógára kapta: Pécsett műhelyt alapított, és 1869. március 21-ére készült el azzal az orgonával, amely mindjárt megalapozta hírnevét. A következő évtizedekben sorban kapta a megrendeléseket, az ország és a régió országainak számtalan pontján. A Drávaszögben is számos református és katolikus templomban az általa készített hangszerek sípjai adták meg a zenei aláfestést a vasárnapi miséken, istentiszteleteken.

 

07-angster-emlekmu-kacsfalu-3