A horvát kulturális minisztériumnál elnyert támogatásból állagmegőrző munkálatok folynak a várdaróci tájházban. A Várdaróc Magyar Kultúregyesület tulajdonát képező helytörténeti gyűjtemény egyes darabjait restaurálják, valamint megtörtént a szúirtás is.
A közel félezer tételből álló helytörténeti gyűjtemény Várdaróc és környékének gazdag és sokszínű népi kultúrájáról ad keresztmetszetet. Miután a több hónapig tartó anyagfeldolgozás, katalogizálás megtörtént, a Várdaróc Magyar Kultúregyesület kérelmet nyújtott be a horvát kulturális minisztériumhoz, amely 2021 november végén felvette a védelem alatt álló kulturális értékek listájára. Ezzel pedig lehetőség nyílt különböző állagmegóvó munkálatokra is támogatásért pályázni.
– Fontosnak tartjuk, hogy a gyűjteményünket, amit a várdaróciak ránk bíztak, és amely folyamatosan bővül, minél tovább megőrizzük az utókornak. Tavaly év végén nyújtottunk be pályázatot szúirtásra és restaurálásra. Mindkettőre kaptunk támogatást, így a nyári úgymond uborkaszezon ideje alatt lezártuk az épületet, majd lebonyolódott a szúirtás. A restaurálás sokkal összetettebb és hosszabb munka, a szakember eddig egy tárggyal végzett. Az első körben kilenc tárgy felújítására kerül sor, de ősszel továbbiak restaurálását is megpályázzuk – mondta Micheli Zsolt, a Várdaróc Magyar Kultúregyesület elnöke, aki hozzátette azt is, ahogy az embernek az otthonát, úgy a tájházat is időnként fel kell újítani, így az idén sor kerül a tájház külső vakolására és festésre, valamint a nyílászárókat is átfestik, a szúmentesítés után pedig jöhet a nagytakarítás, aztán az új kiállítási tárgyaknak is helyet kell csinálni, hogy mielőbb újra látogatható legyen az épület.
Folyamatosan bővülő gyűjtemény
A gyűjtést annak idején dr. Lábadi Károly és Lábadiné Kedves Klára kezdeményezték, és ők voltak azok is, akiknek a segítségével még 2008-ban megnyílt az első helytörténeti gyűjtemény. Majd amikor a romos egykori iskolaépületen a HMDK 2011-ben elkezdte a felújítást, azonnal felvetődött az ötlet, hogy itt rendezzék be a néprajzi gyűjteményt. A gyűjtemény közben folyamatosan bővült, és az épület felújítása során az iskolai eszközöket, bútorokat is megmentették. Így 2015-ben a felújított épület ünnepélyes átadójára már a két egykori osztálytermet is sikerült megtölteni, és az egyikben egy iskolai gyűjteményt is kialakítottak. Majd ezt követően is folytatódott a felújítása: megépültek a mellékhelyiségek, megszépült a környéke, az udvara és a tanítói lakrész is, újabb kiállítótereket és egy konyhát is kialakítottak.