Míg legnagyobb drávaszögi pincészeteink nedűi elsősorban Baranyában és Szlavóniában, de az ország több részén is ismertek, van egy pincészet Darázson, amely, egyesült államokbeli tulajdonosa révén, borait elsősorban közép- és észak-amerikai fogyasztóknak szánja. A Mons Aureus Pincészet több helyi fiatalnak biztosít munkát, mondja a csúzai Pinkert Ákos, aki munkavezetőként dolgozik a cégnél.
A Báni-hegy, vagy a Mons Aureus (Aranyhegy), ahogy a latinok nevezték, már a régmúltban is kiváló minőségű szőlőt termett, borát már a rómaiak, a hunok is előszeretettel kortyolgatták. Olvasóink közül valószínűleg nem is kell bemutatni senkinek híres borrégiónkat. A darázsi Mons Aureus nevű borgazdaság viszont nem annyira ismert, legalábbis a hazai borfogyasztók körében.
– Mondhatni, hogy telített a horvátországi piac, ezért néhány vendéglőt leszámítva idehaza egyelőre nem értékesítünk bort. Cégünk tulajdonosa horvátországi származású, ma Amerikában él, rajta keresztül viszont a Karib-térség és Florida irányába nyitottunk. Évente összesen 50-70 ezer liter bort termelünk, ennek kb. 70%-át ezekbe az országokba szállítjuk, s a maradékot szánjuk a hazai fogyasztóknak – nyilatkozta lapunknak Pinkert Ákos, a gazdaság munkavezetője.
Hozzátette, a jövőben ez változni fog, ugyanis hamarosan borkereskedésük nyílik a Splithez közeli Solin városában, amit már most nagy érdeklődés övez, pedig még meg sem érkeztek a turisták.
Ezenkívül a pincészet azt tervezi, hogy a regionális turizmus irányába is nyit a jövőben. A darázsi dombon egyre nagyobb területet felölelő gazdaságban kóstolóterem is helyet kap, de tervben van szálláshely biztosítása és étterem nyitása is.
Kilenc hektáron folyik a termelés
A jövőbeli tervektől visszakanyarodva a jelenbe elmondható, a Mons Aureus pincészet egy víkendháznyi területből nőtte ki magát az ország keleti határától a Drávaszög szívéig terjedő gazdasággá. Kilenc hektárnyi területen termel olaszrizlinget, cabernet sauvignon-t, szürkebarátot, merlot-t, valamint a vidékünkön ritkaságnak számító syrah fajtát. Kisebb mennyiségben kadarkát, amely a múltban örvendett nagyobb népszerűségnek e tájon, és hamarosan a tramini is megtalálható lesz a pincészet kínálatában.
– A pincészet korszerű technológiával dolgozik, de a borkészítésben a hagyományos eljárások felé hajlik, tehát például a permetezés nem program, hanem szükség szerint zajlik. Boraink valamivel később kerülnek piacra, mint más pincészetek termékei, mert nem sürgetjük az érési folyamatot különböző eljárásokkal, hagyjuk, hogy természetes úton fejlődjön a nedű a hordóban, a tartályban – mondta a munkavezető.
Nívós díjak jelzik a borok minőségét
Sikerük titka nem csupán a korszerű technológiában, hanem az emberi precizitásban is rejlik, Ákost kiváló csapattársak veszik körül, valamennyien idevalósiak, sok csúzai, vörösmarti magyar fiatalnak ad munkát a gazdaság.
– Én 2019-ben kerültem a céghez. Egyszerű munkásként kezdtem, a szőlőben dolgoztam ültetéstől a szüretig. Aztán borász nélkül maradtunk, hát elvállaltam ezt a feladatkört is. Korábban is volt rálátásom a borkészítés folyamatára, nem volt tőlem teljesen idegen a feladat, autodidakta módon, szakkönyvekből és internetről hozzáképeztem még magamat, hogy a pince mélyén is szakszerűen végezhessem a feladatom – mondta Ákos, hozzátéve, ez talán sikerült is, legalábbis megerősítő visszajelzések voltak számára a hazai borversenyekre elküldött mintáik sikerei, amelyek már az ő borászati munkájának eredményei.
A szentivánzelinai (Sveti Ivan Zelina) országos versenyre négy fajtát küldtek, és mind a négyet, az előbb felsoroltakat díjazták, egy bronz-, egy ezüst- és két aranyérmet hoztak haza. Ákos mind közül legbüszkébb a 2020-as olaszrizlingjükre, amit az ország legjobb száraz borának választottak. Majd a trnavai borverseny, ahol a graševinájukat bajnoki címmel tüntették ki, megerősítette a darázsi pincészet borászát, hogy jó úton halad az önfejlesztésben.
Ami pedig a Mons Aureus pincészetet illeti, a fentiek alapján a drávaszögi borkedvelők számára is izgalmas lehet a kínálata, amennyiben nyitnak a hazai kiskereskedelem irányába is, hogy ne csak a karibiaknak és a floridaiaknak jusson a jóból.